Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny Saturnu při rovnodennosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Kolem Saturnu se minulý měsíc poblíž rovnodennosti objevily neobvyklé stíny a tmavé prstence. V té době, počátkem srpna rovina Saturnových prstenců mířila přímo na Slunce. Nahoře je vidět, jak Saturnův měsíc Tethys vrhá stín viditelný zcela vpravo. Vlastní stín Saturnu zatměl široký pruh prstenců vpravo. Noční strana prstenců Saturnu září světlem prstenců, slunečním světlem prstenců odraženým zpátky na Saturn. Snímky poblíž rovnodennosti na Saturnu astronomům poskytují příležitost pátrat po nečekaných stínech, které by mohly vrhnout světlo na předtím neznámé útvary ve složité soustavě Saturnových prstenců. Nečeká se, že kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu a která pořídila tento snímek, se dožije příští Saturnovy rovnodennosti za 15 let.

Štítky: Saturn, Rovnodennost, Shadows


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »