Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny Saturnu při rovnodennosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Kolem Saturnu se minulý měsíc poblíž rovnodennosti objevily neobvyklé stíny a tmavé prstence. V té době, počátkem srpna rovina Saturnových prstenců mířila přímo na Slunce. Nahoře je vidět, jak Saturnův měsíc Tethys vrhá stín viditelný zcela vpravo. Vlastní stín Saturnu zatměl široký pruh prstenců vpravo. Noční strana prstenců Saturnu září světlem prstenců, slunečním světlem prstenců odraženým zpátky na Saturn. Snímky poblíž rovnodennosti na Saturnu astronomům poskytují příležitost pátrat po nečekaných stínech, které by mohly vrhnout světlo na předtím neznámé útvary ve složité soustavě Saturnových prstenců. Nečeká se, že kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu a která pořídila tento snímek, se dožije příští Saturnovy rovnodennosti za 15 let.

Štítky: Saturn, Rovnodennost, Shadows


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »