Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny Saturnu při rovnodennosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Kolem Saturnu se minulý měsíc poblíž rovnodennosti objevily neobvyklé stíny a tmavé prstence. V té době, počátkem srpna rovina Saturnových prstenců mířila přímo na Slunce. Nahoře je vidět, jak Saturnův měsíc Tethys vrhá stín viditelný zcela vpravo. Vlastní stín Saturnu zatměl široký pruh prstenců vpravo. Noční strana prstenců Saturnu září světlem prstenců, slunečním světlem prstenců odraženým zpátky na Saturn. Snímky poblíž rovnodennosti na Saturnu astronomům poskytují příležitost pátrat po nečekaných stínech, které by mohly vrhnout světlo na předtím neznámé útvary ve složité soustavě Saturnových prstenců. Nečeká se, že kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu a která pořídila tento snímek, se dožije příští Saturnovy rovnodennosti za 15 let.

Štítky: Saturn, Rovnodennost, Shadows


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »