Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny Saturnu při rovnodennosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Kolem Saturnu se minulý měsíc poblíž rovnodennosti objevily neobvyklé stíny a tmavé prstence. V té době, počátkem srpna rovina Saturnových prstenců mířila přímo na Slunce. Nahoře je vidět, jak Saturnův měsíc Tethys vrhá stín viditelný zcela vpravo. Vlastní stín Saturnu zatměl široký pruh prstenců vpravo. Noční strana prstenců Saturnu září světlem prstenců, slunečním světlem prstenců odraženým zpátky na Saturn. Snímky poblíž rovnodennosti na Saturnu astronomům poskytují příležitost pátrat po nečekaných stínech, které by mohly vrhnout světlo na předtím neznámé útvary ve složité soustavě Saturnových prstenců. Nečeká se, že kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu a která pořídila tento snímek, se dožije příští Saturnovy rovnodennosti za 15 let.

Štítky: Saturn, Rovnodennost, Shadows


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »