Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek měsíce Rhea zakrývá srpek Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento neúplný pohled na majestátní okolí obří planety Saturn podtrhují měkké odstíny, částečné osvětlení těles a tenké stopy prstenců. Kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu se před několika lety ohlédla téměř přímo ke Slunci a ve fázi srpku zachytila v barvách Saturn a jeho měsíc Rhea. Jakkoliv impozantní snímek nahoře je pouze jediným políčkem z nedávno zveřejněného tichého filmu o 60 políčcích, kde je vidět, jak před svým mateřským světem proplouvá Rhea. Jelikož se sonda Cassini nacházela téměř v rovině Saturnových prstenců, tak normálně tak impozantní prstence jsou vidět jen jako tenká čára přes střed. I když sonda Cassini svou primární misi ukončila, tak její minulé úspěchy a příznivá poloha přiměly NASA k dvouleté misi Equinox, při které bude pokračovat výzkum nejen záhadných měsíců Titan a Enceladus, ale i Saturnu samotného, jelikož velkolepé prstence budou v srpnu 2009 skloněny ke Slunci.

Štítky: Saturn, Prstence, Rhea


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »