Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek měsíce Rhea zakrývá srpek Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento neúplný pohled na majestátní okolí obří planety Saturn podtrhují měkké odstíny, částečné osvětlení těles a tenké stopy prstenců. Kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu se před několika lety ohlédla téměř přímo ke Slunci a ve fázi srpku zachytila v barvách Saturn a jeho měsíc Rhea. Jakkoliv impozantní snímek nahoře je pouze jediným políčkem z nedávno zveřejněného tichého filmu o 60 políčcích, kde je vidět, jak před svým mateřským světem proplouvá Rhea. Jelikož se sonda Cassini nacházela téměř v rovině Saturnových prstenců, tak normálně tak impozantní prstence jsou vidět jen jako tenká čára přes střed. I když sonda Cassini svou primární misi ukončila, tak její minulé úspěchy a příznivá poloha přiměly NASA k dvouleté misi Equinox, při které bude pokračovat výzkum nejen záhadných měsíců Titan a Enceladus, ale i Saturnu samotného, jelikož velkolepé prstence budou v srpnu 2009 skloněny ke Slunci.

Štítky: Saturn, Prstence, Rhea


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »