Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek měsíce Rhea zakrývá srpek Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tento neúplný pohled na majestátní okolí obří planety Saturn podtrhují měkké odstíny, částečné osvětlení těles a tenké stopy prstenců. Kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu se před několika lety ohlédla téměř přímo ke Slunci a ve fázi srpku zachytila v barvách Saturn a jeho měsíc Rhea. Jakkoliv impozantní snímek nahoře je pouze jediným políčkem z nedávno zveřejněného tichého filmu o 60 políčcích, kde je vidět, jak před svým mateřským světem proplouvá Rhea. Jelikož se sonda Cassini nacházela téměř v rovině Saturnových prstenců, tak normálně tak impozantní prstence jsou vidět jen jako tenká čára přes střed. I když sonda Cassini svou primární misi ukončila, tak její minulé úspěchy a příznivá poloha přiměly NASA k dvouleté misi Equinox, při které bude pokračovat výzkum nejen záhadných měsíců Titan a Enceladus, ale i Saturnu samotného, jelikož velkolepé prstence budou v srpnu 2009 skloněny ke Slunci.

Štítky: Saturn, Prstence, Rhea


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »