Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie Arp 271 ve srážce

Uznání a copyright: Gemini Observatory, GMOS-South, NSF

Co se stane s těmito galaxiemi? Spirální galaxie NGC 5426 a NGC 5427 procházejí nebezpečně blízko jedna k druhé, ale nejspíše tuto srážku přežijí. Při srážkách galaxií často větší galaxie pozře galaxii menší. Ovšem v tomto případě jsou obě galaxie dosti podobné, každá má rozvinuté spirály s rozsáhlými rameny a kompaktním jádrem. Jak budou galaxie v příštích desítkách miliónech let postupovat, tak jejich jednotlivé hvězdy se nejspíš srážet nebudou, zato budou vznikat nové hvězdy v nahuštěném plynu vyvolaném gravitačními slapy. Blízká prohlídka snímku nahoře z 8 m dalekohledu Gemini-Jih v Chile ukazuje most materiálu, které momentálně oba obry spojuje. Vzájemně se ovlivňující pár je znám pod společným názvem Arp 271, má asi 130 000 světelných let a nachází se asi 90 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Panny (Virgo). Je docela možné, že i Mléčná dráha asi za 5 miliard let projde podobnou srážkou se sousední galaxií Andromeda.

Štítky: Galaxie ve srážce, Arp 271, NGC 5426


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »