Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie Arp 271 ve srážce

Uznání a copyright: Gemini Observatory, GMOS-South, NSF

Co se stane s těmito galaxiemi? Spirální galaxie NGC 5426 a NGC 5427 procházejí nebezpečně blízko jedna k druhé, ale nejspíše tuto srážku přežijí. Při srážkách galaxií často větší galaxie pozře galaxii menší. Ovšem v tomto případě jsou obě galaxie dosti podobné, každá má rozvinuté spirály s rozsáhlými rameny a kompaktním jádrem. Jak budou galaxie v příštích desítkách miliónech let postupovat, tak jejich jednotlivé hvězdy se nejspíš srážet nebudou, zato budou vznikat nové hvězdy v nahuštěném plynu vyvolaném gravitačními slapy. Blízká prohlídka snímku nahoře z 8 m dalekohledu Gemini-Jih v Chile ukazuje most materiálu, které momentálně oba obry spojuje. Vzájemně se ovlivňující pár je znám pod společným názvem Arp 271, má asi 130 000 světelných let a nachází se asi 90 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Panny (Virgo). Je docela možné, že i Mléčná dráha asi za 5 miliard let projde podobnou srážkou se sousední galaxií Andromeda.

Štítky: Galaxie ve srážce, Arp 271, NGC 5426


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »