Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4676: Když se srazí myši

Uznání: ACS Science & Engineering Team, Hubble Space Telescope, NASA

Tyto dvě mohutné galaxie roztahují jedna druhou. Jsou známé jako "Myši", protože mají tak dlouhé ocasy a každá z těchto spirálních galaxií už asi prošla kolem té druhé. Budou se nejspíše srážet zase a zase, až nakonec splynou. Jejich dlouhé ocasy vznikly relativním rozdílem mezi gravitační přítažlivostí mezi blízkými a vzdálenými částmi každé galaxie. Jelikož jsou vzdálenosti tak velké, tak taková kosmická interakce je pomalá a trvá stovky miliónů let. NGC 4676 leží asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices) a obě jsou nejspíše členy Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky. Snímek nahoře pořídil Hubblův kosmický dalekohled kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys), která je citlivější a zobrazuje větší pole, než předchozí Hubblovy kamery. Zvýšenou citlivostí kamery byly také zachyceny galaxie ve velké dálce rozeseté po celém poli.

Štítky: NGC 4676, The Mice, Galaxy collision


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova Her 2021

Upravený snímek novy Her 2021. Animace s referenčním snímkem bez novy z 26.9.2019. Obě expozice 60s.

Další informace »