Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsvit velkého hadronového kolideru

Uznání a copyright: Maximilien Brice, CERN

Proč mají objekty hmotnost? Europská organizace CERN postavila nejsilnější urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider), který doposud lidé vytvořili a pomůže tak s hledáním odpovědi. LHC má začít v květnu srážet navzájem protony bezprecedentními rychlostmi. LHC bude zkoumat přední vysvětlení, že hmotnost pochází z obyčejných částic pronikajících jinak neviditelným, ale všudypřítomným polem virtuálních Higgsových částic. Pokud budou při vysokoenergetických srážkách opravdu vznikat Higgsovy bosony, tak bude podpořen Higgsův mechanismus vznikání hmotnosti. LHC bude také pátrat po černých mikroděrách, po magnetických monopólech a bude zkoumat možnost, že každý typ fundamentálních částic, které známe, má téměř neviditelný supersymetrický protějšek. Projekt LHC@Home umožní komukoliv s domácím počítačem pomáhat vědcům v LHC hledat tyto podivnosti v archivních datech LHC. Na snímku nahoře je člověk před obrovským detektorem ATLAS, jedním z šesti detektorů, které jsou k LHC připojeny.

Štítky: LHC, ATLAS, Fundamental particles


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa Neowise nad Dolním Benešovem

Druhý pokus o vyfocení komety. Původně jsem si myslel, že kometa nepůjde z tohoto místa vidět. Naštěstí byla vidět skvěle. Ještě větší štěstí bylo, že zrovna během focení jedné z fotek padal krásně dlouze viditelný meteor. Sony A7ii, 1x13s, f/4, iso-3200

Další informace »