Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úsvit velkého hadronového kolideru

Uznání a copyright: Maximilien Brice, CERN

Proč mají objekty hmotnost? Europská organizace CERN postavila nejsilnější urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider), který doposud lidé vytvořili a pomůže tak s hledáním odpovědi. LHC má začít v květnu srážet navzájem protony bezprecedentními rychlostmi. LHC bude zkoumat přední vysvětlení, že hmotnost pochází z obyčejných částic pronikajících jinak neviditelným, ale všudypřítomným polem virtuálních Higgsových částic. Pokud budou při vysokoenergetických srážkách opravdu vznikat Higgsovy bosony, tak bude podpořen Higgsův mechanismus vznikání hmotnosti. LHC bude také pátrat po černých mikroděrách, po magnetických monopólech a bude zkoumat možnost, že každý typ fundamentálních částic, které známe, má téměř neviditelný supersymetrický protějšek. Projekt LHC@Home umožní komukoliv s domácím počítačem pomáhat vědcům v LHC hledat tyto podivnosti v archivních datech LHC. Na snímku nahoře je člověk před obrovským detektorem ATLAS, jedním z šesti detektorů, které jsou k LHC připojeny.

Štítky: LHC, ATLAS, Fundamental particles


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »