Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice stereo

Uznání: STS-122, NASA - Stereo Anaglyph: Patrick Vantuyne

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a vznášejte se vedle největšího umělého měsíce Země, Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Tento stereopohled vznikl z částí dvou jednotlivých snímků (S122-E-009880, S122-E-009893) a dále pozadí zaznamenaného při odpojování raketoplánu Atlantis od ISS 18. února. Atlantis a ISS letěly rychlostí přes 7500 metrů za sekundu ve výšce asi 350 kilometrů. Lesklý, 7 metrů dlouhý modul, který vystupuje ze stanice vpravo dole je laboratoř ESA Columbus, kterou raketoplán Atlantis dopravil a astronauté ji při výstupech instalovali. Atlantis přistál po úspěšném 13 denním letu k ISS ve středu v Kennedyho kosmickém středisku.

Štítky: Stereo, ISS, Red-blue glasses, Anaglyph, Columbus lab


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »