Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice stereo

Uznání: STS-122, NASA - Stereo Anaglyph: Patrick Vantuyne

Nasaďte si svoje červenomodré brýle a vznášejte se vedle největšího umělého měsíce Země, Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Tento stereopohled vznikl z částí dvou jednotlivých snímků (S122-E-009880, S122-E-009893) a dále pozadí zaznamenaného při odpojování raketoplánu Atlantis od ISS 18. února. Atlantis a ISS letěly rychlostí přes 7500 metrů za sekundu ve výšce asi 350 kilometrů. Lesklý, 7 metrů dlouhý modul, který vystupuje ze stanice vpravo dole je laboratoř ESA Columbus, kterou raketoplán Atlantis dopravil a astronauté ji při výstupech instalovali. Atlantis přistál po úspěšném 13 denním letu k ISS ve středu v Kennedyho kosmickém středisku.

Štítky: Stereo, ISS, Red-blue glasses, Anaglyph, Columbus lab


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »