Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 a Orlí mlhovina

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Mladou hvězdokupu M16 obklopují zárodečné mraky kosmického prachu a zářícího plynu známé jako Orlí mlhovina. Na tomto krásném podrobném snímku této oblasti jsou fantastické tvary, které učinily slavnými podrobné dobře známé snímky tohoto hvězdotvorného komplexu z Hubblova kosmického dalekohledu. Poblíž středu stoupají husté prachové sloupy popisované jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření, jejich délka se měří na světelné roky, ale gravitačně se smršťují za vzniku hvězd. Energetické záření z hvězdokupy eroduje materiál poblíž špiček, až nakonec odhalí zanořené nové hvězdy. Z levého horního okraje mlhoviny se rozpíná další prachový hvězdotvorný sloup známý jako Skřítek Orlí mlhoviny. M16 a a Orlí mlhovina se nacházejí asi 7000 světelných let daleko a jsou snadným cílem pro triedry nebo pro malé dalekohledy v této na mlhoviny bohaté části oblohy v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina, Fairy, Pillars of creation


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »