Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 a Orlí mlhovina

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Mladou hvězdokupu M16 obklopují zárodečné mraky kosmického prachu a zářícího plynu známé jako Orlí mlhovina. Na tomto krásném podrobném snímku této oblasti jsou fantastické tvary, které učinily slavnými podrobné dobře známé snímky tohoto hvězdotvorného komplexu z Hubblova kosmického dalekohledu. Poblíž středu stoupají husté prachové sloupy popisované jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření, jejich délka se měří na světelné roky, ale gravitačně se smršťují za vzniku hvězd. Energetické záření z hvězdokupy eroduje materiál poblíž špiček, až nakonec odhalí zanořené nové hvězdy. Z levého horního okraje mlhoviny se rozpíná další prachový hvězdotvorný sloup známý jako Skřítek Orlí mlhoviny. M16 a a Orlí mlhovina se nacházejí asi 7000 světelných let daleko a jsou snadným cílem pro triedry nebo pro malé dalekohledy v této na mlhoviny bohaté části oblohy v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina, Fairy, Pillars of creation


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »