Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červenec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červenec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16 a Orlí mlhovina

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Mladou hvězdokupu M16 obklopují zárodečné mraky kosmického prachu a zářícího plynu známé jako Orlí mlhovina. Na tomto krásném podrobném snímku této oblasti jsou fantastické tvary, které učinily slavnými podrobné dobře známé snímky tohoto hvězdotvorného komplexu z Hubblova kosmického dalekohledu. Poblíž středu stoupají husté prachové sloupy popisované jako sloní choboty nebo Pilíře stvoření, jejich délka se měří na světelné roky, ale gravitačně se smršťují za vzniku hvězd. Energetické záření z hvězdokupy eroduje materiál poblíž špiček, až nakonec odhalí zanořené nové hvězdy. Z levého horního okraje mlhoviny se rozpíná další prachový hvězdotvorný sloup známý jako Skřítek Orlí mlhoviny. M16 a a Orlí mlhovina se nacházejí asi 7000 světelných let daleko a jsou snadným cílem pro triedry nebo pro malé dalekohledy v této na mlhoviny bohaté části oblohy v rozděleném souhvězdí Ocas hada (Serpens Cauda).

Štítky: Star-formation, M16, Orlí mlhovina, Fairy, Pillars of creation


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »