Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Větrem rozfoukaná NGC 3199

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory), Macedon Ranges Observatory

NGC 3199 je zářivé kosmické mračno v jižním souhvězdí Lodního kýlu (Carina) a nachází se asi 12 000 světelných let daleko. Tato mlhovina, která zde ve falešných barvách vypadá trochu strašidelně, měří asi 75 světelných let. I když tento hloubkový snímek ukazuje celý prstenec, tak s mnohem jasnějším okrajem vpravo dole vypadá jako uříznutý. Ve středu prstence je hmotná horká Wolf-Rayetova hvězda s krátkou dobou života, která vytváří intenzivní hvězdný vítr. Wolf-Rayetovy hvězdy jsou známé tím, že jak jejich silné hvězdné větry vymetají okolní mezihvězdný materiál, tak vytvářejí mlhoviny zajímavých tvarů. V tomto případě se jasný okraj považuje za známku rázové vlny, která vzniká jak se hvězda plouží uniformním mezihvězdným prostředím, podobně jako loď jede vodou. Měření ale ukazují, že hvězda ve směru jasného kraje nepohybuje. A tak je možné vysvětlení, že materiál kolem hvězdy ve skutečnosti není uniformní, ale poshlukovaný a u jasnějšího kraje větrem rozfoukané NGC 3199 je hustší.

Štítky: Mlhovina, Hvězdný vítr, Massive star, Ngc3199, Wolf-rayett star


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »