Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Otevřená hvězdokupa M25

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT) & Giovanni Anselmi (Coelum Astronomia), Hawaiian Starlight

Mnoho hvězd jako je naše Slunce vznikly v otevřených hvězdokupách. Snímek otevřené hvězdokupy M25 nahoře obsahuje tisíce hvězd a ty jsou vzdálené asi dva tisíce světelných let. Hvězdy v této hvězdokupě vznikly spolu asi před 90 milióny let. Jasné mladé hvězdy v M25 se jeví modře. Otevřené hvězdokupy se též nazývají galaktické hvězdokupy a obsahují méně hvězd a mladších, než kulové hvězdokupy. Otevřené hvězdokupy se na rozdíl od kulových hvězdokup obecně váží k rovině naší Galaxie. M25 je vidět triedrem v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Hvězdy, Otevřená hvězdokupa, M25


38. vesmírný týden 2023

38. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 9. do 24. 9. 2023. Měsíc bude v první čtvrti a večer je pouze velmi nízko nad obzorem. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno se k nepřehlédnutelné Venuši přidává Merkur. Slunce vyvrhlo oblak hmoty směřující k Zemi. Kometa Nišimura po pěkném ranním představení zmizela i z večerní oblohy. Astronomický ústav vydal analýzu bolidu z 10. září. Na ISS dorazila posádka v lodi Sojuz MS-24. ISS můžeme vidět přelétat večer na obloze. Startovaly další starlinky a řadu teček letící oblohou spatřilo mnoho pozorovatelů. Před 20 lety zanikla v atmosféře Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

EGP (Ajisai)

Prelet družice družice EGP pod Hyádami.

Další informace »