Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Baktérie D. rad: Kandidáti na astronauty

Uznání: Michael Daly (Uniformed Services University of the Health Sciences), DOE

Tyto baktérie by mohly přežít na jiné planetě. Baktérie Deinococcus radiodurans (D. rad) v pozemských laboratořích přežívají extrémní úrovně radiace, extrémní teploty, dehydrataci i expozice vůči genotoxickým chemikáliím. Mají také úžasnou schopnost opravit svoji vlastní DNA, obvykle do 48 hodin. O tyto baktérie, které jsou známé jako extremofily, jako je například baktérie D. rad se zajímá NASA, částečně i proto, že by mohly být přizpůsobeny, aby pomohly lidským astronautům přežít na jiných světech. Nedávná mapa D. rad DNA by mohla biologům pomoci rozšířit jejich schopnosti přežití o možnosti vytvářet léky, čistou vodu a kyslík. Již byly upravovány genetickým inženýrstvím tak, aby pomohly vyčistit úniky toxické rtuti. Podobně jako nejstarší přežívající formy života, i D. rad byly objeveny jen náhodou v létech 1950, když vědci zjistili, že konzervační techniky potravin je nedokázaly snadno usmrtit. Deinococcus radiodurans na snímku nahoře klidně roste v misce.

Štítky: DNA, Bacteria, D. rad


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »