Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Baktérie D. rad: Kandidáti na astronauty

Uznání: Michael Daly (Uniformed Services University of the Health Sciences), DOE

Tyto baktérie by mohly přežít na jiné planetě. Baktérie Deinococcus radiodurans (D. rad) v pozemských laboratořích přežívají extrémní úrovně radiace, extrémní teploty, dehydrataci i expozice vůči genotoxickým chemikáliím. Mají také úžasnou schopnost opravit svoji vlastní DNA, obvykle do 48 hodin. O tyto baktérie, které jsou známé jako extremofily, jako je například baktérie D. rad se zajímá NASA, částečně i proto, že by mohly být přizpůsobeny, aby pomohly lidským astronautům přežít na jiných světech. Nedávná mapa D. rad DNA by mohla biologům pomoci rozšířit jejich schopnosti přežití o možnosti vytvářet léky, čistou vodu a kyslík. Již byly upravovány genetickým inženýrstvím tak, aby pomohly vyčistit úniky toxické rtuti. Podobně jako nejstarší přežívající formy života, i D. rad byly objeveny jen náhodou v létech 1950, když vědci zjistili, že konzervační techniky potravin je nedokázaly snadno usmrtit. Deinococcus radiodurans na snímku nahoře klidně roste v misce.

Štítky: DNA, Bacteria, D. rad


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »