Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. srpen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. srpen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Baktérie D. rad: Kandidáti na astronauty

Uznání: Michael Daly (Uniformed Services University of the Health Sciences), DOE

Tyto baktérie by mohly přežít na jiné planetě. Baktérie Deinococcus radiodurans (D. rad) v pozemských laboratořích přežívají extrémní úrovně radiace, extrémní teploty, dehydrataci i expozice vůči genotoxickým chemikáliím. Mají také úžasnou schopnost opravit svoji vlastní DNA, obvykle do 48 hodin. O tyto baktérie, které jsou známé jako extremofily, jako je například baktérie D. rad se zajímá NASA, částečně i proto, že by mohly být přizpůsobeny, aby pomohly lidským astronautům přežít na jiných světech. Nedávná mapa D. rad DNA by mohla biologům pomoci rozšířit jejich schopnosti přežití o možnosti vytvářet léky, čistou vodu a kyslík. Již byly upravovány genetickým inženýrstvím tak, aby pomohly vyčistit úniky toxické rtuti. Podobně jako nejstarší přežívající formy života, i D. rad byly objeveny jen náhodou v létech 1950, když vědci zjistili, že konzervační techniky potravin je nedokázaly snadno usmrtit. Deinococcus radiodurans na snímku nahoře klidně roste v misce.

Štítky: DNA, Bacteria, D. rad


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »