Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zubaté stíny mohou ukazovat na částice Saturnových prstenců

Uznání: NASA, JPL, Space Sciences Institute

Čím jsou způsobeny neobvyklé zubaté stíny na Saturnových prstencích? Nikdo neví. Jak se Saturn blíží k rovnodenosti, tak jeho prstence k Zemi a k Slunci stále více ukazují jenom tenký okraj. Výsledkem je, že Saturnovy měsíce nyní běžně vrha na prstence dlouhé stíny. Příkladem je tento svislý protažený stín Mimase, který je vidět vpravo nahoře. Řady kratších zubatých diagonálních stínů jsou ovšem ještě neobvyklejší. To, že se Saturnovy prstence skládají z částic je známo stovky let, ale tyto částice doposud unikaly přímému zobrazení. Proto je zvláště vzrušující, že předběžná hypotéza tvrdí, že zubaté stíny jsou siluety přechodných skupin částic prstenců, které dočasně váže jejich vlastní gravitace. Výzkum v budoucnu bude jistě pokračovat, jelikož kosmická sonda Cassini na oběžné dráze Saturnu, která snímek nahoře pořídila, bude pokračovat ve fotografování majestátních Saturnových prstenců přímo v průběhu Saturnovy rovnodenosti v tomto srpnu.

Štítky: Saturn, Shadows, Ring particles


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »