Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zubaté stíny mohou ukazovat na částice Saturnových prstenců

Uznání: NASA, JPL, Space Sciences Institute

Čím jsou způsobeny neobvyklé zubaté stíny na Saturnových prstencích? Nikdo neví. Jak se Saturn blíží k rovnodenosti, tak jeho prstence k Zemi a k Slunci stále více ukazují jenom tenký okraj. Výsledkem je, že Saturnovy měsíce nyní běžně vrha na prstence dlouhé stíny. Příkladem je tento svislý protažený stín Mimase, který je vidět vpravo nahoře. Řady kratších zubatých diagonálních stínů jsou ovšem ještě neobvyklejší. To, že se Saturnovy prstence skládají z částic je známo stovky let, ale tyto částice doposud unikaly přímému zobrazení. Proto je zvláště vzrušující, že předběžná hypotéza tvrdí, že zubaté stíny jsou siluety přechodných skupin částic prstenců, které dočasně váže jejich vlastní gravitace. Výzkum v budoucnu bude jistě pokračovat, jelikož kosmická sonda Cassini na oběžné dráze Saturnu, která snímek nahoře pořídila, bude pokračovat ve fotografování majestátních Saturnových prstenců přímo v průběhu Saturnovy rovnodenosti v tomto srpnu.

Štítky: Saturn, Shadows, Ring particles


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »