Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M101: Galaxie Větrník

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Proč tak mnoho galaxií vypadá jako spirály? Výborným příkladem je M101, která je vidět nahoře, jejíž poměrně nevelká vzdálenost asi 27 miliónů světelných let ji umožňuje studovat do značných podrobností. Nedávná zjištění ukazují, že těsné gravitační interakce se sousední galaxií vytvořily vlny vysoké hustoty a kondenzovaného plynu, které pokračují v oběhu kolem středu galaxie. Tyto vlny stlačují existující plyn a způsobují vznikání hvězd. Jedním z výsledků je, že M101, která se také nazývá galaxie Větrník, má několik velice jasných hvězdotvorných oblastí (zvaných HII regiony) rozesetých po spirálních ramenech. M101 je tak velká, že její nesmírná gravitace bortí menší okolní galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, M101, Spiral arms


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »