Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina v Orionu: Pohled z Hubbla

Credit: NASA, ESA, M. Robberto (STScI/ESA) et al.

Jen málo kosmických pohledů vzrušuje představivost tak jako pohled na Mlhovinu v Orionu. Tato mlhovina je též známa jako M42 a její zářící plyn obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného jen 1500 světelných let. Mlhovina v Orionu nabízí jednu z nejlepších příležitostí ke studiu jak vznikají hvězdy nejen proto, že je nejbližší velkou hvězdotvornou oblastí, ale také proto, že energetické hvězdy v mlhovině odfoukly mračna zakrývajícího plynu a prachu, který by jinak bránil našemu pohledu, což poskytuje intimate pohled na řadu následných stupňů vzniku hvězd a jejich vývoje. Tento podrobný snímek Mlhoviny v Orionu je vůbec nejostřejší, který byl kdy vytvořen a vznikl z dat kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) na Hubblovu kosmickém dalekohledu a 2.2 m dalekohledu Evropské jižní observatoře v La Silla. Mozaika nahoře obsahuje v plném rozlišení miliardu pixelů a odhaluje přes 3000 hvězd.

Štítky: Orion, Hubble, Trapéz


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »