Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na kometu Lulin ze SWIFTu

Credit: NASA, Swift, Univ. Leicester, DSS (STScI/AURUA),
Dennis Bodewits (NASA/GSFC), et al.

Kometa Lulin se nyní zjasňuje a směřuje ke svému největšímu přiblížení k planetě Zemi počátkem příštího týdne. Na tomto prvním pohledu z družice Swift je pozemským pozorovatelům tak dobře známá zelenavá záře nahrazena falešnými barvami. Obrazová data byla detektory Swiftu, které normálně slouží ke sledování kosmických gama vzplanutí, zaznamenána 28. ledna. Data jsou zde kombinována s přehlídkovým snímkem hvězd v pozadí a ukazují optické a ultrafialové světlo v zelenomodrých odstínech a rentgenové světlo z komety v červené barvě. Výsledek mapuje pozoruhodnou rentgenovou emisi na ke slunci přivrácené straně, jak ionty přicházejícího slunečního větru interagují s plyny ve zbytnělé komě. Na opačné straně od Slunce, ve směru pohybu, je také vidět podstatná ultrafialová emise a kometární ohon. Tato ultrafialová emise pochází z OH skupin vzniklých po rozpadu molekul vody, což ukazuje na hojnost vody vytvářené touto extrémně aktivní kometou. Astronomové odhadují, že kometa Lulin každou sekundu uvolňuje asi 3 krychlové metry vody, což by stačilo naplnit olympijský plavecký bazén za méně než 15 minut.

Štítky: Voda, Rentgenový, Ultrafialový, Coma, Swift, Comet lulin, C2007n3, Oh


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »