Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na kometu Lulin ze SWIFTu

Credit: NASA, Swift, Univ. Leicester, DSS (STScI/AURUA),
Dennis Bodewits (NASA/GSFC), et al.

Kometa Lulin se nyní zjasňuje a směřuje ke svému největšímu přiblížení k planetě Zemi počátkem příštího týdne. Na tomto prvním pohledu z družice Swift je pozemským pozorovatelům tak dobře známá zelenavá záře nahrazena falešnými barvami. Obrazová data byla detektory Swiftu, které normálně slouží ke sledování kosmických gama vzplanutí, zaznamenána 28. ledna. Data jsou zde kombinována s přehlídkovým snímkem hvězd v pozadí a ukazují optické a ultrafialové světlo v zelenomodrých odstínech a rentgenové světlo z komety v červené barvě. Výsledek mapuje pozoruhodnou rentgenovou emisi na ke slunci přivrácené straně, jak ionty přicházejícího slunečního větru interagují s plyny ve zbytnělé komě. Na opačné straně od Slunce, ve směru pohybu, je také vidět podstatná ultrafialová emise a kometární ohon. Tato ultrafialová emise pochází z OH skupin vzniklých po rozpadu molekul vody, což ukazuje na hojnost vody vytvářené touto extrémně aktivní kometou. Astronomové odhadují, že kometa Lulin každou sekundu uvolňuje asi 3 krychlové metry vody, což by stačilo naplnit olympijský plavecký bazén za méně než 15 minut.

Štítky: Voda, Rentgenový, Ultrafialový, Coma, Swift, Comet lulin, C2007n3, Oh


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »