Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na kometu Lulin ze SWIFTu

Credit: NASA, Swift, Univ. Leicester, DSS (STScI/AURUA),
Dennis Bodewits (NASA/GSFC), et al.

Kometa Lulin se nyní zjasňuje a směřuje ke svému největšímu přiblížení k planetě Zemi počátkem příštího týdne. Na tomto prvním pohledu z družice Swift je pozemským pozorovatelům tak dobře známá zelenavá záře nahrazena falešnými barvami. Obrazová data byla detektory Swiftu, které normálně slouží ke sledování kosmických gama vzplanutí, zaznamenána 28. ledna. Data jsou zde kombinována s přehlídkovým snímkem hvězd v pozadí a ukazují optické a ultrafialové světlo v zelenomodrých odstínech a rentgenové světlo z komety v červené barvě. Výsledek mapuje pozoruhodnou rentgenovou emisi na ke slunci přivrácené straně, jak ionty přicházejícího slunečního větru interagují s plyny ve zbytnělé komě. Na opačné straně od Slunce, ve směru pohybu, je také vidět podstatná ultrafialová emise a kometární ohon. Tato ultrafialová emise pochází z OH skupin vzniklých po rozpadu molekul vody, což ukazuje na hojnost vody vytvářené touto extrémně aktivní kometou. Astronomové odhadují, že kometa Lulin každou sekundu uvolňuje asi 3 krychlové metry vody, což by stačilo naplnit olympijský plavecký bazén za méně než 15 minut.

Štítky: Voda, Rentgenový, Ultrafialový, Coma, Swift, Comet lulin, C2007n3, Oh


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »