Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled na kometu Lulin ze SWIFTu

Credit: NASA, Swift, Univ. Leicester, DSS (STScI/AURUA),
Dennis Bodewits (NASA/GSFC), et al.

Kometa Lulin se nyní zjasňuje a směřuje ke svému největšímu přiblížení k planetě Zemi počátkem příštího týdne. Na tomto prvním pohledu z družice Swift je pozemským pozorovatelům tak dobře známá zelenavá záře nahrazena falešnými barvami. Obrazová data byla detektory Swiftu, které normálně slouží ke sledování kosmických gama vzplanutí, zaznamenána 28. ledna. Data jsou zde kombinována s přehlídkovým snímkem hvězd v pozadí a ukazují optické a ultrafialové světlo v zelenomodrých odstínech a rentgenové světlo z komety v červené barvě. Výsledek mapuje pozoruhodnou rentgenovou emisi na ke slunci přivrácené straně, jak ionty přicházejícího slunečního větru interagují s plyny ve zbytnělé komě. Na opačné straně od Slunce, ve směru pohybu, je také vidět podstatná ultrafialová emise a kometární ohon. Tato ultrafialová emise pochází z OH skupin vzniklých po rozpadu molekul vody, což ukazuje na hojnost vody vytvářené touto extrémně aktivní kometou. Astronomové odhadují, že kometa Lulin každou sekundu uvolňuje asi 3 krychlové metry vody, což by stačilo naplnit olympijský plavecký bazén za méně než 15 minut.

Štítky: Voda, Rentgenový, Ultrafialový, Coma, Swift, Comet lulin, C2007n3, Oh


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »