Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Had v temnotách

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de Chile)

Nádherným prostranstvím hvězd na tomto teleskopickém pohledu ve vyslovitelném souhvězdí Hadonoše (Ophiuchus) se středem naší Mléčné dráhy vinou tmaví hadi mlhovin. Tento zakroucený útvar je dobře znám jako Hadí mlhovina. V seznamu je uveden jako Barnard 72 (B72), jedna ze 182 tmavých značek na obloze katalogizovaných počátkem 20. století astronomem E. E. Barnardem. Na rozdíl od jasných emisních mlhovin a hvězdokup jsou Barnardovy mlhoviny mezihvězná mračna zakrývajícího plynu a prachu. Jejich tvary jsou vidět v kosmické siluetě, protože se nacházejí v popředí pohledu do bohatých polí hvězd a zářivých hvězdných porodnic blízko roviny naší Galaxie. Mnohé z Barnardových temných mlhovin jsou nejspíše místy budoucího vznikání hvězd. Barnard 72 je asi 650 světelných let daleko. Hvězdné pole s modravou hvězdou 44 Ophiuchi vlevo dole má zhruba 2 stupně, neboli v odhadované vzdálenosti Hadí mlhoviny téměř 20 světelných let.

Štítky: Tmavá mlhovina, Snake Nebula, B72, Barnard


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »