Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Mauna Kea s Mléčnou dráhou

Uznání a copyright: Wally Pacholka (TWAN)

Aloha a vítejte při opravdu nebeské podívané. Skoro snový panoramatický pohled shlíží ze 4200 metrů vysokého vulkanického vrcholu Mauna Kea na Havaji přes vrstvy mračen k noční, hvězdami poseté obloze s vycházející Mléčnou dráhou. Scéna začíná zcela vlevo kopulí kanadsko-francouzsko-havajského dalekohledu (CFHT) s Polárkou, která září vpravo od kopule. Dále vpravo je asterismus Severní kříž v čele s jasnou hvězdou Deneb ponořený do roviny Mléčné dráhy, která vyčnívá nad obzorem. Nad struskovými kužely v popředí visí jak Severní kříž, tak i brilantní bílá Vega. U středu jsou načervenalé mlhoviny, hvězdy i prachová mračna centrální Mléčné dráhy. Světla města Hilo vytvářejí o trochu níže strašidelnou, nazelenalou záři. Nad centrální výdutí Mléčné dráhy svítí červený nadobr Antares, zatímco dále vpravo se v prašné galaktické rovině nachází jasná bílá Alfa Centauri. A konečně úplně vpravo je velká observatoř Gemini North. Hned vlevo od její kopule je kompaktní skupina hvězd známá jako Jižní kříž. Potřebujete pomoci s určením hvězd? Tak položte kurzor na obrázek, nebo si stáhněte menší panoráma s popisky.

Štítky: Mléčná dráha, Jižní kříž, CFHT, Gemini sever, Panorama, Mauna Kea, Polaris, Northern cross, Hilo observatory, Mouse over


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »