Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srážka družic na nízké oběžné dráze Země

Uznání a copyright: Analytical Graphics, Inc.

Jak často se srážejí družice? Ačkoliv maličké vesmírné trosky mohou příležitostně do družic narazit, tak první známá srážka dvou úplných družic nastala teprve před týdnem. Přestože už byly vypuštěny tisíce družic, tak malá frekvence srážek je způsobena rozlehlostí vesmíru. Ovšem minulý týden narazila nad ruskou Sibiří nefunkční ruská spojová družice Kosmos 2251 do operační americké komunikační družice Iridium 33. Obě družice byly zničeny. Množství masivních úlomků z rozptylujícího se mračna trosek vyobrazeného na vloženém obrázku nahoře zvyšuje risk, že další funkční družice může být zasažena takovým rychle se pohybujícím projektilem. Ke srážce došlo na nízké oběžné dráze ve výšce jen 750 kilometrů, ve které se pohybuje mnoho družic, ale je výrazně výše, než 350 km s Mezinárodní kosmickou stanicí s lidskou posádkou. Jelikož se družice při srážce s rychle letícím kosmickým smetím mohou rozpadnout, tak tato srážka vyvolala pozornost, že nějaká příští srážka družic může jednoho dne nastartovat ablativní kaskádu rostoucího počtu srážek. Výsledkem by mohlo být, že by budoucí lety lidí do vesmíru byly stále riskantnější a doba života drahých družic stále kratší.

Štítky: Srážka, Satellites, Low Earth orbit


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »