Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá rudá záře nad Minnesotou

Credit & Copyright: Tyler Blessing  

Co to na nebi proboha je? Pasažér Tyler Blessing při přistávání v Minneapolisu v Minnesotě v USA v roce 2002 poté, co jeho letadlo brzy zvečera sestoupilo pod úroveň oblačnosti, uviděl a vyfotografoval "velké zkroucené vrstvy zářícího světla sahající od mračen k zemi". Tato zář vypadala jinak než jiná neobvyklá světla, která lze typicky uvidět včetně krepuskulárních i antikrepuskulárních paprsků a také glorie. Přední možností, původně zmíněnou už fotografem je, že světelné vrstvy představují světlo zapadajícího slunce rozptylované padajícím deštěm. Tento jev by také alternativně mohl být podivným odrazem od okna. Čtenáři APODu, kteří už dříve ukázali impozantní schopnost využít své kolektivní inteligence k lepšímu porozumění vyfotografovaných nebeských anomálií, jsou zváni k online diskusi. EXIF údaje snímku ukazují, že byl pořízen 23. září 2002 ve 20:07 místního času, přičemž kamera mířila na severozápad. Ovál vpravo dole na zemi je dostihové závodiště Canterbury Downs.

Štítky: Airplane, Red glow, Minnesota


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »