Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá rudá záře nad Minnesotou

Credit & Copyright: Tyler Blessing  

Co to na nebi proboha je? Pasažér Tyler Blessing při přistávání v Minneapolisu v Minnesotě v USA v roce 2002 poté, co jeho letadlo brzy zvečera sestoupilo pod úroveň oblačnosti, uviděl a vyfotografoval "velké zkroucené vrstvy zářícího světla sahající od mračen k zemi". Tato zář vypadala jinak než jiná neobvyklá světla, která lze typicky uvidět včetně krepuskulárních i antikrepuskulárních paprsků a také glorie. Přední možností, původně zmíněnou už fotografem je, že světelné vrstvy představují světlo zapadajícího slunce rozptylované padajícím deštěm. Tento jev by také alternativně mohl být podivným odrazem od okna. Čtenáři APODu, kteří už dříve ukázali impozantní schopnost využít své kolektivní inteligence k lepšímu porozumění vyfotografovaných nebeských anomálií, jsou zváni k online diskusi. EXIF údaje snímku ukazují, že byl pořízen 23. září 2002 ve 20:07 místního času, přičemž kamera mířila na severozápad. Ovál vpravo dole na zemi je dostihové závodiště Canterbury Downs.

Štítky: Airplane, Red glow, Minnesota


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »