Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neobvyklá rudá záře nad Minnesotou

Credit & Copyright: Tyler Blessing  

Co to na nebi proboha je? Pasažér Tyler Blessing při přistávání v Minneapolisu v Minnesotě v USA v roce 2002 poté, co jeho letadlo brzy zvečera sestoupilo pod úroveň oblačnosti, uviděl a vyfotografoval "velké zkroucené vrstvy zářícího světla sahající od mračen k zemi". Tato zář vypadala jinak než jiná neobvyklá světla, která lze typicky uvidět včetně krepuskulárních i antikrepuskulárních paprsků a také glorie. Přední možností, původně zmíněnou už fotografem je, že světelné vrstvy představují světlo zapadajícího slunce rozptylované padajícím deštěm. Tento jev by také alternativně mohl být podivným odrazem od okna. Čtenáři APODu, kteří už dříve ukázali impozantní schopnost využít své kolektivní inteligence k lepšímu porozumění vyfotografovaných nebeských anomálií, jsou zváni k online diskusi. EXIF údaje snímku ukazují, že byl pořízen 23. září 2002 ve 20:07 místního času, přičemž kamera mířila na severozápad. Ovál vpravo dole na zemi je dostihové závodiště Canterbury Downs.

Štítky: Airplane, Red glow, Minnesota


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »