Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Etruská váza vycházejícího Měsíce

Uznání a copyright: John Stetson

Co se to stalo s Měsícem? Nic, ačkoliv z některých míst se únorový úplněk, který nastal před dvěma týdny, jevil při východu podivně zborcený. Zvláště byla vidět podivuhodně obrácená část obrazu oddělená při obzoru, známá jako efekt Etruské vázy, jak tento jev pro svůj tvar nazval vědeckofantastický spisovatel Jules Verne. Tento podivný kus měsíčního obrazu vzniká při lomu měsíčního světla přes atmosférickou inverzní vrstvu na Zemi, kde je při povrchu uvězněn studený vzduch. Fotograf také hlásí, že když vyšel Měsíc, tak byl na spodní části Měsíce slabě vidět červený lem a nahoře zelený lem. Tento jev je podobný slavnému slunečnímu zelenému záblesku a tyto jevy vznikají, když zemská atmosféra působí jako hranol a jednotlivé barvy světla se ocitají na trochu odlišných drahách. Mozaika snímků nahoře je počítačem horizontálně stlačená, aby se vešla na standardní obrazovku.

Štítky: Měsíc, Atmosféra, Etruscan Vase


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »