Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oranžový Měsíc s červeným zábleskem

Uznání a copyright: Stefan Seip

Tento pozoruhodný snímek přes dalekohled zvýrazňuje temně oranžovou barvu ubývajícího Měsíce po úplňku, tak jak byl vidět velmi blízko u východního obzoru počátkem tohoto týdne 19. září. Ve skutečnosti dnešní rovnodenost v 22:23 UT vyznačuje začátek podzimu na severní polokouli a činí tak tento pohled ze Stuttgartu v Německu téměř pohledem na podzimní Měsíc. Dlouhá dráha paprsků atmosférou filtruje a zčervenává měsíční světlo, ale také ohývá různé barvy světla pod trochu jinými úhly a tak vytváří povšimnutelný červený lem dole a zelený nahoře. Snímek také zachycuje, jak se těsně pod Měsícem vznáší tenký červený přelud (viz vložený snímek), v tomto případě atmosféricky zvětšený a zborcený obraz červeného lemu. Tento skvělý "červený záblesk" odpovídá více běžnému zelenému záblesku u Slunce.

Štítky: Měsíc, Zelený záblesk, Red flash, Harvest moon


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »