Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oranžový Měsíc s červeným zábleskem

Uznání a copyright: Stefan Seip

Tento pozoruhodný snímek přes dalekohled zvýrazňuje temně oranžovou barvu ubývajícího Měsíce po úplňku, tak jak byl vidět velmi blízko u východního obzoru počátkem tohoto týdne 19. září. Ve skutečnosti dnešní rovnodenost v 22:23 UT vyznačuje začátek podzimu na severní polokouli a činí tak tento pohled ze Stuttgartu v Německu téměř pohledem na podzimní Měsíc. Dlouhá dráha paprsků atmosférou filtruje a zčervenává měsíční světlo, ale také ohývá různé barvy světla pod trochu jinými úhly a tak vytváří povšimnutelný červený lem dole a zelený nahoře. Snímek také zachycuje, jak se těsně pod Měsícem vznáší tenký červený přelud (viz vložený snímek), v tomto případě atmosféricky zvětšený a zborcený obraz červeného lemu. Tento skvělý "červený záblesk" odpovídá více běžnému zelenému záblesku u Slunce.

Štítky: Měsíc, Zelený záblesk, Red flash, Harvest moon


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »