Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pobřežní terén na Saturnově Titanu

Uznání: Synthetic Aperture RADAR, JPL, ESA, NASA

Jak mohl vzniknout tak neobvyklý terén na Saturnově měsíci Titanu? Kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturna, počátkem tohoto měsíce zase prolétla kolem nejzáhadnějšího měsíce sluneční soustavy a radarem zobrazila bohatou, ale neobvyklou oblast, která se vypadá jako nějaký druh pobřeží. Zdá se, že rozvlněné, světle zbarvené vyšší oblasti vlevo mají kanály vymleté tekoucí kapalinou, zatímco hladší tmavé oblasti vpravo vypadají jako kontury zátok. Výsledky sondy Huygens, která přistála na Titanu už dříve v tomto roce, vedou k závěru, že kapaliny, možná že tekutý metan, ale nikoliv voda, mohly být přechodně v těchto kanálech a zátokách. Radarový snímek nahoře má záběr asi 200 kilometrů.

Štítky: Titan, Terén, Shoreline


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »