Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina M1 dalekohledem NOT

Uznání a copyright: Walter Nowotny (U. Wien, Nordic Optical Telescope

Taková spoušť zůstane po výbuchu hvězdy. Krabí mlhovinu, pozůstatek po supernově pozorované v roce 1054, vyplňují tajemná vlákna. Vlákna nejsou jenom úžasně složitá, ale zdá se také, že mají menší hmotnost, jak hmota původně vyvržená ze supernovy a vyšší rychlost jak by se čekalo od volné exploze. Snímek nahoře pořídil dalekohled NOT (Nordic Optical Telescope) ve třech barvách zvolených podle vědeckých zájmů. Krabí mlhovina má asi 10 světelných let. V samotném středu mlhoviny se nachází pulsar: neutronová hvězda hmotná jako Slunce, ale o velikosti pouhého malého města. Pulsar v Krabí mlhovině rotuje asi 30 krát za sekundu.

Štítky: Krabí mlhovina, M41, NOT


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »