Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina M1 dalekohledem NOT

Uznání a copyright: Walter Nowotny (U. Wien, Nordic Optical Telescope

Taková spoušť zůstane po výbuchu hvězdy. Krabí mlhovinu, pozůstatek po supernově pozorované v roce 1054, vyplňují tajemná vlákna. Vlákna nejsou jenom úžasně složitá, ale zdá se také, že mají menší hmotnost, jak hmota původně vyvržená ze supernovy a vyšší rychlost jak by se čekalo od volné exploze. Snímek nahoře pořídil dalekohled NOT (Nordic Optical Telescope) ve třech barvách zvolených podle vědeckých zájmů. Krabí mlhovina má asi 10 světelných let. V samotném středu mlhoviny se nachází pulsar: neutronová hvězda hmotná jako Slunce, ale o velikosti pouhého malého města. Pulsar v Krabí mlhovině rotuje asi 30 krát za sekundu.

Štítky: Krabí mlhovina, M41, NOT


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »