Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pánev s dvojitým věncem na Merkuru

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Jak vznikl vnitřní druhý věnec hor této pánve na Merkuru? Nikdo neví. Tento neobvyklý útvar má 160 kilometrů a minulý týden ho zobrazila kosmická sonda MESSENGER při průletu kolem nejvnitřnější planety naší Sluneční soustavy. Pánve s dvojitými nebo vícenásobnými věnci jsou sice vzácné, ale v minulých letech byly zachyceny také na Marsu, na Venuši, na Zemi a na pozemském Měsíci. Samotný Merkur má několik takových pánví včetně Caloris basin, Rembrandt basin a záhadného útvaru Raditladi basin. Tyto největší kruhovité útvary na planetách a měsících jsou původně způsobovány silnými impakty jediným asteroidem nebo zlomkem komety. A jelikož je nepravděpodobné, že by druhý impakt nastal právě ve středu prvního, tak velké dvojité věnce kolem těchto pánví se obvykle dávají do souvislosti s následnými toky vulkanické lávy v impaktním kráteru. Možná, že by druhý věnec mohl být způsoben roztavením a tečením materiálu po impaktu. Jedno vodítko k původu dvojitého věnce nahoře spočívá v tom, že střed pánve se jeví mnohem hladší, než oblasti mezi prstenci. MESSENGER nyní dokončil svoje průlety kolem Merkuru a v březnu 2011 se vrátí a pokusí se vstoupit na oběžnou dráhu.

Štítky: Merkur, Messenger, Double ringed basin


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »