Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pánev s dvojitým věncem na Merkuru

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Jak vznikl vnitřní druhý věnec hor této pánve na Merkuru? Nikdo neví. Tento neobvyklý útvar má 160 kilometrů a minulý týden ho zobrazila kosmická sonda MESSENGER při průletu kolem nejvnitřnější planety naší Sluneční soustavy. Pánve s dvojitými nebo vícenásobnými věnci jsou sice vzácné, ale v minulých letech byly zachyceny také na Marsu, na Venuši, na Zemi a na pozemském Měsíci. Samotný Merkur má několik takových pánví včetně Caloris basin, Rembrandt basin a záhadného útvaru Raditladi basin. Tyto největší kruhovité útvary na planetách a měsících jsou původně způsobovány silnými impakty jediným asteroidem nebo zlomkem komety. A jelikož je nepravděpodobné, že by druhý impakt nastal právě ve středu prvního, tak velké dvojité věnce kolem těchto pánví se obvykle dávají do souvislosti s následnými toky vulkanické lávy v impaktním kráteru. Možná, že by druhý věnec mohl být způsoben roztavením a tečením materiálu po impaktu. Jedno vodítko k původu dvojitého věnce nahoře spočívá v tom, že střed pánve se jeví mnohem hladší, než oblasti mezi prstenci. MESSENGER nyní dokončil svoje průlety kolem Merkuru a v březnu 2011 se vrátí a pokusí se vstoupit na oběžnou dráhu.

Štítky: Merkur, Messenger, Double ringed basin


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »