Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pánev s dvojitým věncem na Merkuru

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Jak vznikl vnitřní druhý věnec hor této pánve na Merkuru? Nikdo neví. Tento neobvyklý útvar má 160 kilometrů a minulý týden ho zobrazila kosmická sonda MESSENGER při průletu kolem nejvnitřnější planety naší Sluneční soustavy. Pánve s dvojitými nebo vícenásobnými věnci jsou sice vzácné, ale v minulých letech byly zachyceny také na Marsu, na Venuši, na Zemi a na pozemském Měsíci. Samotný Merkur má několik takových pánví včetně Caloris basin, Rembrandt basin a záhadného útvaru Raditladi basin. Tyto největší kruhovité útvary na planetách a měsících jsou původně způsobovány silnými impakty jediným asteroidem nebo zlomkem komety. A jelikož je nepravděpodobné, že by druhý impakt nastal právě ve středu prvního, tak velké dvojité věnce kolem těchto pánví se obvykle dávají do souvislosti s následnými toky vulkanické lávy v impaktním kráteru. Možná, že by druhý věnec mohl být způsoben roztavením a tečením materiálu po impaktu. Jedno vodítko k původu dvojitého věnce nahoře spočívá v tom, že střed pánve se jeví mnohem hladší, než oblasti mezi prstenci. MESSENGER nyní dokončil svoje průlety kolem Merkuru a v březnu 2011 se vrátí a pokusí se vstoupit na oběžnou dráhu.

Štítky: Merkur, Messenger, Double ringed basin


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »