Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GigaGalaxy Zoom: Mlhovina Laguna

Uznání: ESO

Velká a majestátní mlhovina Laguna je domovem mnoha mladých hvězd a horkého plynu. Laguna má asi 100 světelných let, nachází se asi 5000 světelných let daleko a je tak velká a jasná, že ji lze vidět i bez dalekohledu v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Je také vidět mnoho hvězd z otevřené hvězdokupy NGC 6530, která v této mlhovině vznikla teprve před pár milióny lety. Tato velká mlhovina, též známá jako M8 a NGC 6523, se nazývá Laguna kvůli pásu prachu, který je vidět vlevo od centra otevřené hvězdokupy. Ten jasný uzlík plynu a prachu ve středu mlhoviny je znám jako mlhovina Přesýpací hodiny. Obraz nahoře je nově zveřejněným, digitálně pospojovaným panorámatem M8, pořízeným jako součást projektu GigaGalaxy Zoom pomocí širokoúhlé kamery Wide Field Imager připojené k 2,2 metrovému dalekohledu MPG/ESO na observatoři La Silla v Chile. Tento pohled je třikrát větší než průměr Měsíce a ve verzi s vysokým rozlišením zabírá přes 350 miliónů pixelů. V mlhovině Laguna pokračuje vznikání hvězd, jelikož tam existuje hodně globulí.

Štítky: M8, Lagoon Nebula, Gigagalaxy zoom project


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »