Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GigaGalaxy Zoom: Mlhovina Laguna

Uznání: ESO

Velká a majestátní mlhovina Laguna je domovem mnoha mladých hvězd a horkého plynu. Laguna má asi 100 světelných let, nachází se asi 5000 světelných let daleko a je tak velká a jasná, že ji lze vidět i bez dalekohledu v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Je také vidět mnoho hvězd z otevřené hvězdokupy NGC 6530, která v této mlhovině vznikla teprve před pár milióny lety. Tato velká mlhovina, též známá jako M8 a NGC 6523, se nazývá Laguna kvůli pásu prachu, který je vidět vlevo od centra otevřené hvězdokupy. Ten jasný uzlík plynu a prachu ve středu mlhoviny je znám jako mlhovina Přesýpací hodiny. Obraz nahoře je nově zveřejněným, digitálně pospojovaným panorámatem M8, pořízeným jako součást projektu GigaGalaxy Zoom pomocí širokoúhlé kamery Wide Field Imager připojené k 2,2 metrovému dalekohledu MPG/ESO na observatoři La Silla v Chile. Tento pohled je třikrát větší než průměr Měsíce a ve verzi s vysokým rozlišením zabírá přes 350 miliónů pixelů. V mlhovině Laguna pokračuje vznikání hvězd, jelikož tam existuje hodně globulí.

Štítky: M8, Lagoon Nebula, Gigagalaxy zoom project


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »