Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice nad Zemí

Uznání: STS-128 Crew, NASA

Po odpojení se posádce raketoplánu Discovery dostalo památného pohledu na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS). Na snímku z minulého měsíce je vidět ISS s početnými slunečními panely, nosníky a vědeckými moduly. Posádka Discovery na ISS přivezla specialistu výpravy Nicole Stotta a na Zemi odvezla astronauta Timothy Kopra. K mnoha splněným úkolům posádky Discovery patří doručení a umístění zařízení pro výzkum kapalin FIR (Fluids Integrated Rack) a pro výzkum materiálů MSRR-1 (Materials Science Research Rack) v modulu Destiny, stejně jako umístění laboratorní mrazničky MELFI (Minus Eighty Degree Laboratory Freezer) v modulu Kibo. Daleko známější je doprava běžícího pásu COLBERT pro udržování fyzické kondice astronautů. Kromě toho minulý týden se k ISS připojila kosmická loď Sojuz TMA-16 se třemi dalšími astronauty, takže Expedice 21 může začít. Příští let raketoplánu k ISS je naplánován na 12. listopad 2009.

Štítky: Země, ISS, Colbert


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »