Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice nad Zemí

Uznání: STS-128 Crew, NASA

Po odpojení se posádce raketoplánu Discovery dostalo památného pohledu na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS). Na snímku z minulého měsíce je vidět ISS s početnými slunečními panely, nosníky a vědeckými moduly. Posádka Discovery na ISS přivezla specialistu výpravy Nicole Stotta a na Zemi odvezla astronauta Timothy Kopra. K mnoha splněným úkolům posádky Discovery patří doručení a umístění zařízení pro výzkum kapalin FIR (Fluids Integrated Rack) a pro výzkum materiálů MSRR-1 (Materials Science Research Rack) v modulu Destiny, stejně jako umístění laboratorní mrazničky MELFI (Minus Eighty Degree Laboratory Freezer) v modulu Kibo. Daleko známější je doprava běžícího pásu COLBERT pro udržování fyzické kondice astronautů. Kromě toho minulý týden se k ISS připojila kosmická loď Sojuz TMA-16 se třemi dalšími astronauty, takže Expedice 21 může začít. Příští let raketoplánu k ISS je naplánován na 12. listopad 2009.

Štítky: Země, ISS, Colbert


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »