Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mezinárodní kosmická stanice nad Zemí

Uznání: STS-128 Crew, NASA

Po odpojení se posádce raketoplánu Discovery dostalo památného pohledu na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS). Na snímku z minulého měsíce je vidět ISS s početnými slunečními panely, nosníky a vědeckými moduly. Posádka Discovery na ISS přivezla specialistu výpravy Nicole Stotta a na Zemi odvezla astronauta Timothy Kopra. K mnoha splněným úkolům posádky Discovery patří doručení a umístění zařízení pro výzkum kapalin FIR (Fluids Integrated Rack) a pro výzkum materiálů MSRR-1 (Materials Science Research Rack) v modulu Destiny, stejně jako umístění laboratorní mrazničky MELFI (Minus Eighty Degree Laboratory Freezer) v modulu Kibo. Daleko známější je doprava běžícího pásu COLBERT pro udržování fyzické kondice astronautů. Kromě toho minulý týden se k ISS připojila kosmická loď Sojuz TMA-16 se třemi dalšími astronauty, takže Expedice 21 může začít. Příští let raketoplánu k ISS je naplánován na 12. listopad 2009.

Štítky: Země, ISS, Colbert


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »