Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestry ze zaprášené oblohy

Uznání a copyright: John Davis

Nádherné Plejády neboli (anglicky) Sedm sester je dobře známá hvězdokupa, která uhání přes mračno kosmického prachu asi 400 světelných let daleko a je známá svými modrými reflekčními mlhovinami. Tento pozoruhodný snímek prašné oblohy v rameni naší Mléčné dráhy v souhvězdí Býka a Orionu zobrazuje slavnou hvězdokupu vlevo nahoře. V poli širokém asi 10 stupňů leží v plodném molekulárním mračnu i méně známé prachové mlhoviny včetně LBN 777 u středu, která vypadá jako pták. Ta malá modravá reflekční mlhovina VdB 27 vpravo dole se váže s mladou proměnnou hvězdou RY Tau. Tato mozaika z 5 částí zabírá ve vzdálenosti Plejád skoro 70 světelných let.

Štítky: Prach, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Plejády, M45


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »