Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestry ze zaprášené oblohy

Uznání a copyright: John Davis

Nádherné Plejády neboli (anglicky) Sedm sester je dobře známá hvězdokupa, která uhání přes mračno kosmického prachu asi 400 světelných let daleko a je známá svými modrými reflekčními mlhovinami. Tento pozoruhodný snímek prašné oblohy v rameni naší Mléčné dráhy v souhvězdí Býka a Orionu zobrazuje slavnou hvězdokupu vlevo nahoře. V poli širokém asi 10 stupňů leží v plodném molekulárním mračnu i méně známé prachové mlhoviny včetně LBN 777 u středu, která vypadá jako pták. Ta malá modravá reflekční mlhovina VdB 27 vpravo dole se váže s mladou proměnnou hvězdou RY Tau. Tato mozaika z 5 částí zabírá ve vzdálenosti Plejád skoro 70 světelných let.

Štítky: Prach, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Plejády, M45


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »