Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny v Severním kříži

Uznání a copyright: Rolf Geissinger

Prozkoumejte krásnou a komplexní oblast mlhovin, která se na tomto širokoúhlém snímku táhne podél Mléčné dráhy. Snímek 25 krát 25 stupňů se středem na Severní kříž, což je slavný asterismus v souhvězdí Labutě, zdůrazňuje oblaka kosmického plynu. Hvězdy jasný horký nadobr Deneb vlevo dole, na vrcholu kříže, Sadr u středu a nádherná hvězda Albireo tvoří uhlopříčku tohoto pohledu. S kurzorem na obrázku můžete identifikovat populární zastávky na toulkách tímto souhvězdím jako jsou emisní oblasti Severní Amerika a Pelikán, mlhovina Motýl (IC 1318), Srpek a Závojová mlhovina. V siluetě proti zářivým mezihvězdným mračnům a nahuštěným polím hvězd vystupuje tmavý Severní uhelný pytel, který je součástí řady zákrytových prašných oblaků, které tvoří tzv. Velkou trhlinu. Mlhoviny v Severním kříži se nacházejí asi 2000 světelných let daleko. Stejně jako naše Slunce se nacházejí v Orionově spirálním ramenu naší galaxie.

Štítky: Mlhovina, Souhvězdí, Vodík, Závojová mlhovina, Cygnus, Widefield, Sadr, Northern cross, Northern coal sack, Mouse over


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc stáří 2,3 dne

Další informace »