Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6888: Srpková mlhovina

Uznání a copyright: Daniel López, IAC

NGC 6888, též známá jako Srpková mlhovina, je kosmická bublina, která měří asi 25 světelných let a je rozfouknutá větry z její centrální, jasné, hmotné hvězdy. Tento krásný portrét mlhoviny pochází z dalekohledu Isaaca Newtona observatoře Roque de los Muchachos na Kanárských ostrovech. Kombinuje kompozitní barevný snímek s úzkopásmovými daty, které izolují světlo z atomů vodíku a kyslíku ve větrem rozfouknuté mlhovině. Zdá se, že kyslíkové atomy, které vytvářejí modrozelené odstíny, obalují záhyby a vlákna. Centrální hvězda v NGC 6888 je klasifikována jako Wolf-Rayetova hvězda (WR 136). Tato hvězda odhazuje svoji vnější obálku silným hvězdným větrem a odvrhuje ekvivalent hmotnosti Slunce každých 10 000 let. Komplexní struktury mlhoviny jsou nejspíše výsledkem takového silného větru, který interaguje s materiálem vyvrženým v dřívějších fázích. Spalování paliva závratným tempem a blízkost konce hvězdného života by měly nakonec vyústit do exploze supernovy. NGC 6888 se nachází ve vzdálenosti asi 5000 světelných let v souhvězdí Labutě bohatém na mlhoviny.

Štítky: Wolf rayet star, Hvězdný vítr, Mlhovina Srpek, NGC 6888


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »