Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed kulové hvězdokupy Omega Centauri

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble SM4 ERO Team

Co zůstane po srážce hvězd? Astronomové pro zodpovězení této otázky studují střed té nejhmotnější sféry plné hvězd v naší Mléčné dráze. Hvězdy ve středu kulové hvězdokupy Omega Centauri jsou nahustěny 10 000 více než v okolí Slunce. Nedávno vylepšený Hubblův kosmický dalekohled rozlišil úplný střed Omega Centauri do jednotlivých hvězd. Na snímku nahoře je vidět mnoho slabých žlutobílých hvězd, které jsou menší než naše Slunce, několik žlutooranžových rudých obrů a příležitostné modré hvězdy. Když se srazí dvě hvězdy, tak buď vytvoří jednu hmotnější hvězdu, nebo vznikne nová dvojhvězda. Těsné dvojhvězdy někdy interagují, a když plyn z jedné hvězdy padá na povrch kompaktní složky jako je bílý trpaslík nebo neutronová hvězda, tak se emituje ultrafialové nebo rentgenové světlo. Ve středu hvězdokupy Omega Centauri byly nalezeny dvě takové dvojhvězdy. Hvězdokupa se nachází ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let a je vidět v souhvězdí Kentaur (Centaurus).

Štítky: Kulová hvězdokupa, Omega Centauri, Stellar collisions


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »