Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holografický princip

Uznání a copyright: E. Winfree, K. Fleischer, A. Barr et al. (Caltech)

Je tento obrázek lepší než tisíce slov? Podle holografického principu většina informací, které můžeme získat z tohoto obrázku na počítačovém monitoru o normální velikosti je asi 3 x 1065 bitů. Doposud nedokázaný holografický princip praví, že existuje maximální množství informačního obsahu v oblasti přiléhající k jakémukoliv povrchu. Tudíž informační obsah uvnitř místnosti navzdory intuici nezávisí na objemu místnosti, ale na ploše ohraničujících stěn. Princip vychází z myšlenky, že Planckova délka, tedy délka, kde začíná klasické gravitaci převládat kvantová mechanika, je jednou stranou oblasti, která má asi jeden bit informace. Toto omezení poprvé postuloval v roce 1993 fyzik Gerard 't Hooft. Vychází ze zobecnění zdánlivě vzdálené spekulace, že informace obsažená v černé díře závisí nikoliv na uzavřeném objemu, ale na ploše povrchu jejího horizontu událostí. Pojem "holografický" pochází z analogie hologramu, kde se třírozměrné obrazy vytvářejí projekcí světla skrze plochou obrazovku. Ale pozor, někteří lidé při pohledu na obrázek nahoře nemusí tvrdit, že vidí 3 x 1065 bitů, ale že vidí čajník.

Štítky: Černé díry, Holographic Principle, Information


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »