Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holografický princip

Uznání a copyright: E. Winfree, K. Fleischer, A. Barr et al. (Caltech)

Je tento obrázek lepší než tisíce slov? Podle holografického principu většina informací, které můžeme získat z tohoto obrázku na počítačovém monitoru o normální velikosti je asi 3 x 1065 bitů. Doposud nedokázaný holografický princip praví, že existuje maximální množství informačního obsahu v oblasti přiléhající k jakémukoliv povrchu. Tudíž informační obsah uvnitř místnosti navzdory intuici nezávisí na objemu místnosti, ale na ploše ohraničujících stěn. Princip vychází z myšlenky, že Planckova délka, tedy délka, kde začíná klasické gravitaci převládat kvantová mechanika, je jednou stranou oblasti, která má asi jeden bit informace. Toto omezení poprvé postuloval v roce 1993 fyzik Gerard 't Hooft. Vychází ze zobecnění zdánlivě vzdálené spekulace, že informace obsažená v černé díře závisí nikoliv na uzavřeném objemu, ale na ploše povrchu jejího horizontu událostí. Pojem "holografický" pochází z analogie hologramu, kde se třírozměrné obrazy vytvářejí projekcí světla skrze plochou obrazovku. Ale pozor, někteří lidé při pohledu na obrázek nahoře nemusí tvrdit, že vidí 3 x 1065 bitů, ale že vidí čajník.

Štítky: Černé díry, Holographic Principle, Information


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »