Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holografický princip

Uznání a copyright: E. Winfree, K. Fleischer, A. Barr et al. (Caltech)

Je tento obrázek lepší než tisíce slov? Podle holografického principu většina informací, které můžeme získat z tohoto obrázku na počítačovém monitoru o normální velikosti je asi 3 x 1065 bitů. Doposud nedokázaný holografický princip praví, že existuje maximální množství informačního obsahu v oblasti přiléhající k jakémukoliv povrchu. Tudíž informační obsah uvnitř místnosti navzdory intuici nezávisí na objemu místnosti, ale na ploše ohraničujících stěn. Princip vychází z myšlenky, že Planckova délka, tedy délka, kde začíná klasické gravitaci převládat kvantová mechanika, je jednou stranou oblasti, která má asi jeden bit informace. Toto omezení poprvé postuloval v roce 1993 fyzik Gerard 't Hooft. Vychází ze zobecnění zdánlivě vzdálené spekulace, že informace obsažená v černé díře závisí nikoliv na uzavřeném objemu, ale na ploše povrchu jejího horizontu událostí. Pojem "holografický" pochází z analogie hologramu, kde se třírozměrné obrazy vytvářejí projekcí světla skrze plochou obrazovku. Ale pozor, někteří lidé při pohledu na obrázek nahoře nemusí tvrdit, že vidí 3 x 1065 bitů, ale že vidí čajník.

Štítky: Černé díry, Holographic Principle, Information


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »