Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání a copyright: John P. Gleason

Mlhovina Tarantule má průměr přes 1000 světelných let a je obří hvězdotvornou oblastí v sousední galaxii Velké Magellanovo mračno (LMC). Tento kosmický arachnid se nachází na tomto barevném teleskopickém snímku pořízeném s úzkopásmovými filtry nalevo od středu. Snímek pokrývá část LMC větší než 2000 světelných let. Intenzivní radiace, hvězdné větry a rázy od supernov z centrální kupy mladých hmotných hvězd katalogizované jako R136 uvnitř Tarantule (NGC 2070) dodávají energii záření mlhoviny a utvářejí pavučinovitá vlákna. Kolem Tarantule jsou další bouřlivé hvězdotvorné oblasti s kupami mladých hvězd, vlákny a bublinovými mračny. Toto bohaté pole má na obloze zhruba velikost úplňku a nachází se v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »