Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zóna Tarantule

Uznání a copyright: John P. Gleason

Mlhovina Tarantule má průměr přes 1000 světelných let a je obří hvězdotvornou oblastí v sousední galaxii Velké Magellanovo mračno (LMC). Tento kosmický arachnid se nachází na tomto barevném teleskopickém snímku pořízeném s úzkopásmovými filtry nalevo od středu. Snímek pokrývá část LMC větší než 2000 světelných let. Intenzivní radiace, hvězdné větry a rázy od supernov z centrální kupy mladých hmotných hvězd katalogizované jako R136 uvnitř Tarantule (NGC 2070) dodávají energii záření mlhoviny a utvářejí pavučinovitá vlákna. Kolem Tarantule jsou další bouřlivé hvězdotvorné oblasti s kupami mladých hvězd, vlákny a bublinovými mračny. Toto bohaté pole má na obloze zhruba velikost úplňku a nachází se v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, 30 Doradus, Tarantula nebula, Ngc2070


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »