Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ultrafialová Andromeda

Uznání: UV - NASA/Swift/Stefan Immler (GSFC) and Erin Grand (UMCP)
Optical - Bill Schoening, Vanessa Harvey/REU program/NOAO/AURA/NSF

Tento nádherný pohled je ultrafialový obraz Galaxie v Andromedě (M31) pořízený dalekohledem na palubě družice NASA Swift. Obraz je mozaikou 330 jednotlivých snímků, které pokrývají oblast širokou 200 000 světelných let. Zobrazuje asi 20 000 zdrojů, kterým dominují horké, mladé hvězdy a husté hvězdokupy, které silně vyzařují energetické ultrafialové světlo. Galaxie v Andromedě je samozřejmě nejbližší velkou spirální galaxií naší Mléčné dráhy vzdálenou asi 2,5 miliónu světelných let. Když na obraz položíte kurzor, tak můžete porovnat tento ultrafialový portrét se skvostným vzhledem tohoto vesmírného ostrova v optickém světle.

Štítky: M31, Andromeda, Ultrafialový, UV, Swift, Mouse over


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »