Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celooblohové panoráma Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Axel Mellinger (Central Mich. U)

Pokud byste byli daleko od Země a rozhlíželi se po celé obloze, co byste viděli? Takový cíl měl projekt Axela Mellingera Celooblohové panoráma Mléčné dráhy 2.0. Nahoře je výsledek: digitální kompilace více jak 3000 snímků vyústila do digitálního panorámatu celé noční oblohy s dosud nejvyšším rozlišením. Interaktivní zvětšovací verze, která má přes 500 miliónů pixelů, je zde. Zobrazen byl každý pevný, pouhým okem viditelný astronomický objekt, včetně všech souhvězdí, všech mlhovin a všech hvězdokup. Kromě toho jsou vidět také milióny jednotlivých hvězd všechny z naší Mléčné dráhy, jsou tisíkrát slabší, než může člověk uvidět. Ve středu obrazu je vidět, že centrální pás naší Mléčné dráhy protkávají tmavá vlákna prachu. Vpravo dole jsou vidět satelitní galaxie Velký a Malý Magellanův oblak. Toto není ale poprvé, co se Dr. Mellinger ujal takového projektu: výsledky jeho prvního projektu Celooblohové panoráma Mléčné dráhy s použitím fotografického filmu jsou vidět zde.

Štítky: Mléčná dráha, All sky, Panorama


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »