Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Celooblohové panoráma Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Axel Mellinger (Central Mich. U)

Pokud byste byli daleko od Země a rozhlíželi se po celé obloze, co byste viděli? Takový cíl měl projekt Axela Mellingera Celooblohové panoráma Mléčné dráhy 2.0. Nahoře je výsledek: digitální kompilace více jak 3000 snímků vyústila do digitálního panorámatu celé noční oblohy s dosud nejvyšším rozlišením. Interaktivní zvětšovací verze, která má přes 500 miliónů pixelů, je zde. Zobrazen byl každý pevný, pouhým okem viditelný astronomický objekt, včetně všech souhvězdí, všech mlhovin a všech hvězdokup. Kromě toho jsou vidět také milióny jednotlivých hvězd všechny z naší Mléčné dráhy, jsou tisíkrát slabší, než může člověk uvidět. Ve středu obrazu je vidět, že centrální pás naší Mléčné dráhy protkávají tmavá vlákna prachu. Vpravo dole jsou vidět satelitní galaxie Velký a Malý Magellanův oblak. Toto není ale poprvé, co se Dr. Mellinger ujal takového projektu: výsledky jeho prvního projektu Celooblohové panoráma Mléčné dráhy s použitím fotografického filmu jsou vidět zde.

Štítky: Mléčná dráha, All sky, Panorama


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »