Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké pole M78

Uznání a copyright: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)

Mezihvězdná prachová mračna a zářící mlhoviny jsou v plodném souhvězdí Orion hojná. Ve středu tohoto barevného, širokoúhlého pohledu, který pokrývá oblast na sever od Orionova pásu je jedna z nejjasnějších mlhovin M78. Tato modravá reflekční mlhovina ve vzdálenosti asi 1500 světelných let měří asi 5 světelných let. Za své zbarvení vděčí prachu, který přednostně odráží modré světlo horkých, mladých hvězd. Hned vlevo od M78 je reflekční mlhovina NGC 2071. Vpravo od M78 je spletitá, co do vzhledu kompaktnější McNeilova mlhovina, která byla nedávno rozpoznána jako proměnná mlhovina spojená se vznikem Slunci podobné hvězdy. Tato pozoruhodná hloubková expozice také ukazuje slabou, ale všudepřítomnou červenou záři atomárního vodíku.

Štítky: Emisní mlhovina, Orion, Reflekční mlhovina, M78, Star-forming region


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »