Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výtrysky z NGC 1097

Uznání a copyright: Robert Gendler

V jižním souhvězdí Pec (Fornax) se asi 45 miliónů světelných let daleko nachází tajemná spirální galaxie NGC 1097. Ta malá doprovodná galaxie, hned dole vlevo pod středem, která se zdá být ovinutá do spirálních ramen, ale není nejpodivnějším rysem NGC 1097. Tato hloubková expozice místo toho ukazuje náznaky slabých, tajemných výtrysků, které jsou snadno vidět, že zasahují daleko za jasná ramena směrem vpravo dolů. Na optických snímcích NGC 1097 lze nakonec rozpoznat čtyři slabé výtrysky. Tyto výtrysky tvoří X vycentrované na jádro galaxie, ale mohlo by se jednat i o staré stopy pozůstalé po zachycení mnohem menší galaxie touto velkou spirálou v dávné minulosti. Jádro Seyfertovy galaxie NGC 1097 také hostí velmi hmotnou černou díru.

Štítky: Spirální galaxie, Supermassive black hole, Ngc1097, Arp77


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »