Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd nad Annapurnou

Uznání a copyright: Wang Jinglei, Jia Hao

Podle mytologie drží nebesa Atlas. Ale na této horské, měsíčním světlem zalité krajině v Ghandruku v Nepálu se k obloze zvedají vrcholy Himalájského pohoří Annapurny. Tři hlavní vrcholy zleva do prava jsou Jižní Annapurna (7 219 metrů), Hiunchuli (6 441 metrů) a Machapuchare (6 995 metrů). Pochopitelně, že se pohybují hory, nikoliv hvězdy, jelikož rotace Země kolem své osy způsobuje soustředné stopy hvězd zaznamenané na této expozici. Nad Jižní Annapurnou je snadno vidět polohu severního nebeského pólu jako střed všech obloukovitých stop hvězd. Hvězda Polárka, též známá jako Severka, utváří velice krátký, ale jasný oblouček velmi blízko severnímu nebeskému pólu.

Štítky: Stopy hvězd, Annapurna, Himalaya, Nepal


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C /2020 (Neowise)

Jasná a krásná kometa nad Českou Lípou.

Další informace »