Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd nad Annapurnou

Uznání a copyright: Wang Jinglei, Jia Hao

Podle mytologie drží nebesa Atlas. Ale na této horské, měsíčním světlem zalité krajině v Ghandruku v Nepálu se k obloze zvedají vrcholy Himalájského pohoří Annapurny. Tři hlavní vrcholy zleva do prava jsou Jižní Annapurna (7 219 metrů), Hiunchuli (6 441 metrů) a Machapuchare (6 995 metrů). Pochopitelně, že se pohybují hory, nikoliv hvězdy, jelikož rotace Země kolem své osy způsobuje soustředné stopy hvězd zaznamenané na této expozici. Nad Jižní Annapurnou je snadno vidět polohu severního nebeského pólu jako střed všech obloukovitých stop hvězd. Hvězda Polárka, též známá jako Severka, utváří velice krátký, ale jasný oblouček velmi blízko severnímu nebeskému pólu.

Štítky: Stopy hvězd, Annapurna, Himalaya, Nepal


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »