Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd nad Annapurnou

Uznání a copyright: Wang Jinglei, Jia Hao

Podle mytologie drží nebesa Atlas. Ale na této horské, měsíčním světlem zalité krajině v Ghandruku v Nepálu se k obloze zvedají vrcholy Himalájského pohoří Annapurny. Tři hlavní vrcholy zleva do prava jsou Jižní Annapurna (7 219 metrů), Hiunchuli (6 441 metrů) a Machapuchare (6 995 metrů). Pochopitelně, že se pohybují hory, nikoliv hvězdy, jelikož rotace Země kolem své osy způsobuje soustředné stopy hvězd zaznamenané na této expozici. Nad Jižní Annapurnou je snadno vidět polohu severního nebeského pólu jako střed všech obloukovitých stop hvězd. Hvězda Polárka, též známá jako Severka, utváří velice krátký, ale jasný oblouček velmi blízko severnímu nebeskému pólu.

Štítky: Stopy hvězd, Annapurna, Himalaya, Nepal


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »