Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné vrstevnaté kopce na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MOC, MGS, JPL, NASA

Je to obraz Marsu nebo Země? Divte se, je to obraz Marsu. To, co se může jevit jako pozemské pobřeží je ve skutečnosti formace starodávných vrstevnatých kopců a větrem foukaného písku na Marsu. Snímek nahoře zabírá asi tříkilometrovou oblast v kráteru Schiaparelli. Jak vznikly vrstvy sedimentů je stále předmětem výzkumu. Mezi nadějné hypotézy patří starodávné epochy ukládání ať už z tekoucí vody nebo větrem hnaného písku. Větry a písečné bouře tyto struktury nedávno vyhladily a zerodovaly. "Voda", která se zdá být skoro dole je ve skutečnosti tmavý písek. Tento snímek pořídila kosmická sonda Mars Global Surveyor, která kolem Marsu operovala v letech 1996-2006 a odeslala přes 200 000 snímků.

Štítky: Mars, MGS, Layers


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »