Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné vrstevnaté kopce na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MOC, MGS, JPL, NASA

Je to obraz Marsu nebo Země? Divte se, je to obraz Marsu. To, co se může jevit jako pozemské pobřeží je ve skutečnosti formace starodávných vrstevnatých kopců a větrem foukaného písku na Marsu. Snímek nahoře zabírá asi tříkilometrovou oblast v kráteru Schiaparelli. Jak vznikly vrstvy sedimentů je stále předmětem výzkumu. Mezi nadějné hypotézy patří starodávné epochy ukládání ať už z tekoucí vody nebo větrem hnaného písku. Větry a písečné bouře tyto struktury nedávno vyhladily a zerodovaly. "Voda", která se zdá být skoro dole je ve skutečnosti tmavý písek. Tento snímek pořídila kosmická sonda Mars Global Surveyor, která kolem Marsu operovala v letech 1996-2006 a odeslala přes 200 000 snímků.

Štítky: Mars, MGS, Layers


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »