Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starodávné vrstevnaté kopce na Marsu

Uznání: Malin Space Science Systems, MOC, MGS, JPL, NASA

Je to obraz Marsu nebo Země? Divte se, je to obraz Marsu. To, co se může jevit jako pozemské pobřeží je ve skutečnosti formace starodávných vrstevnatých kopců a větrem foukaného písku na Marsu. Snímek nahoře zabírá asi tříkilometrovou oblast v kráteru Schiaparelli. Jak vznikly vrstvy sedimentů je stále předmětem výzkumu. Mezi nadějné hypotézy patří starodávné epochy ukládání ať už z tekoucí vody nebo větrem hnaného písku. Větry a písečné bouře tyto struktury nedávno vyhladily a zerodovaly. "Voda", která se zdá být skoro dole je ve skutečnosti tmavý písek. Tento snímek pořídila kosmická sonda Mars Global Surveyor, která kolem Marsu operovala v letech 1996-2006 a odeslala přes 200 000 snímků.

Štítky: Mars, MGS, Layers


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »