Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini průlet ukázal průduch na Enceladu

Uznání: NASA/JPL/SSI; Mosaic: Emily Lakdawalla

Co se děje na povrchu Saturnova měsíce Enceladus? Dochází zde k mohutným erupcím ledu. Automatická kosmická sonda Cassini při svém průletu kolem Saturnova měsíce Enceladus minulý víkend vyfotografovala obří oblaka ledu. Na snímku nahoře jsou vidět početné výrony stoupající z dlouhých tygřích pruhů, kaňonů na Enceladovu skalnatém povrchu. Některé ledové výrony jsou dokonce vidět v zastíněné oblasti srpku Enceladu, když dosáhly dostatečně vysoko, aby se začalo rozptylovat sluneční světlo. Další výrony u vrcholu snímku nahoře jsou zase vidět nad Sluncem osvětleným okrajem měsíce. To, že Enceladus vyvrhuje fontány ledu, bylo poprvé objeveno na snímcích ze sondy Cassini v roce 2005 a od té doby bylo předmětem studia. Studium výronů ledu by mohlo poskytnout další náznaky, zda by mohly podzemní oceány na tomto vzdáleném ledovém světě obsahovat život.

Štítky: Saturn, Cassini, Enceladus


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

jupitervenuse1

05/06/2026 22:55 - zatím poslední fotka z pátku

Další informace »