Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedmnáct set kilometrů nad Enceladem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Nahoře je jeden z nejbližších dosud pořízených snímků Saturnova led chrlícího měsíce Enceladus. Tento snímek byl pořízen minulý týden sondou Cassini při průletu kolem této popraskané ledové koule z výšky asi 1700 kilometrů. Na velice podrobném snímku aktivní oblasti tygřích pruhů na Enceladu lze rozlišit útvary velikosti autobusu. Tato podivná měsíční krajina posetá brázdami a kopci postrádající krátery se velice liší od jiných měsíců a planet. Kosmičtí pionýři se mohou divit, kde by na tak velice zvrásněném povrchu mohla přistát budoucí sonda při hledání čerstvého ledu, podpovrchových moří nebo dokonce indikátorů života. I když se povrch Enceladu na snímku se zvýšeným kontrastem nahoře jeví tmavý, tak je přesto pokrytý jedním z nejjasnějších ledů v celé sluneční soustavě, který odráží asi 99% světla, které na něj dopadá. Sonda Cassini má kolem Enceladu proletět ještě přinejmenším 5 krát, aby pomohla lépe porozumět tomuto záhadnému světu.

Štítky: Cassini, Enceladus, Flyby


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »