Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedmnáct set kilometrů nad Enceladem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Nahoře je jeden z nejbližších dosud pořízených snímků Saturnova led chrlícího měsíce Enceladus. Tento snímek byl pořízen minulý týden sondou Cassini při průletu kolem této popraskané ledové koule z výšky asi 1700 kilometrů. Na velice podrobném snímku aktivní oblasti tygřích pruhů na Enceladu lze rozlišit útvary velikosti autobusu. Tato podivná měsíční krajina posetá brázdami a kopci postrádající krátery se velice liší od jiných měsíců a planet. Kosmičtí pionýři se mohou divit, kde by na tak velice zvrásněném povrchu mohla přistát budoucí sonda při hledání čerstvého ledu, podpovrchových moří nebo dokonce indikátorů života. I když se povrch Enceladu na snímku se zvýšeným kontrastem nahoře jeví tmavý, tak je přesto pokrytý jedním z nejjasnějších ledů v celé sluneční soustavě, který odráží asi 99% světla, které na něj dopadá. Sonda Cassini má kolem Enceladu proletět ještě přinejmenším 5 krát, aby pomohla lépe porozumět tomuto záhadnému světu.

Štítky: Cassini, Enceladus, Flyby


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »