Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedmnáct set kilometrů nad Enceladem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Nahoře je jeden z nejbližších dosud pořízených snímků Saturnova led chrlícího měsíce Enceladus. Tento snímek byl pořízen minulý týden sondou Cassini při průletu kolem této popraskané ledové koule z výšky asi 1700 kilometrů. Na velice podrobném snímku aktivní oblasti tygřích pruhů na Enceladu lze rozlišit útvary velikosti autobusu. Tato podivná měsíční krajina posetá brázdami a kopci postrádající krátery se velice liší od jiných měsíců a planet. Kosmičtí pionýři se mohou divit, kde by na tak velice zvrásněném povrchu mohla přistát budoucí sonda při hledání čerstvého ledu, podpovrchových moří nebo dokonce indikátorů života. I když se povrch Enceladu na snímku se zvýšeným kontrastem nahoře jeví tmavý, tak je přesto pokrytý jedním z nejjasnějších ledů v celé sluneční soustavě, který odráží asi 99% světla, které na něj dopadá. Sonda Cassini má kolem Enceladu proletět ještě přinejmenším 5 krát, aby pomohla lépe porozumět tomuto záhadnému světu.

Štítky: Cassini, Enceladus, Flyby


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »