Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini: Tygří pruhy na Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikly ty neobvyklé tygří pruhy na Saturnovu měsíci Enceladu? Nikdo si není jistý. Aby to vědci zjistili, tak minulý týden naprogramovali sondu Cassini, aby se přiblížila k měsíci, který dýmá led. Už dříve se zjistilo, že oblasti tygřích pruhů dýmají vodní led, což podpořilo spekulace, že by pod zamrznutým vnějškem Enceladu mohla být kapalná voda. Taková moře jsou zajímavá také proto, protože by mohla obsahovat mimozemský život. K důležitým procesům při vznikání tygřích pruhů může patřit zahřívání zespodu a zemětřesení. Terén na Enceladu, který je vidět nahoře je tak mladý, že je tam vidět jenom několik kráterů. Tento nově zveřejněný surový snímek ukazuje přinejmenším jeden druh falešného artefaktu, ovšem zdánlivé řetězce kráterů nejsou na dalších současně zveřejněných snímcích stejné oblasti tak zřejmé. Ten velký tygří pruh přes střed snímku je impozantní nejen svojí délkou a mohutností, ale vzhledem k velkým vnitřním stínům vypadá také dosti hluboký. Příští průlet sondy Cassini kolem Enceladu nastane 31. října.

Štítky: Saturn, Cassini, Enceladus


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »