Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini: Tygří pruhy na Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikly ty neobvyklé tygří pruhy na Saturnovu měsíci Enceladu? Nikdo si není jistý. Aby to vědci zjistili, tak minulý týden naprogramovali sondu Cassini, aby se přiblížila k měsíci, který dýmá led. Už dříve se zjistilo, že oblasti tygřích pruhů dýmají vodní led, což podpořilo spekulace, že by pod zamrznutým vnějškem Enceladu mohla být kapalná voda. Taková moře jsou zajímavá také proto, protože by mohla obsahovat mimozemský život. K důležitým procesům při vznikání tygřích pruhů může patřit zahřívání zespodu a zemětřesení. Terén na Enceladu, který je vidět nahoře je tak mladý, že je tam vidět jenom několik kráterů. Tento nově zveřejněný surový snímek ukazuje přinejmenším jeden druh falešného artefaktu, ovšem zdánlivé řetězce kráterů nejsou na dalších současně zveřejněných snímcích stejné oblasti tak zřejmé. Ten velký tygří pruh přes střed snímku je impozantní nejen svojí délkou a mohutností, ale vzhledem k velkým vnitřním stínům vypadá také dosti hluboký. Příští průlet sondy Cassini kolem Enceladu nastane 31. října.

Štítky: Saturn, Cassini, Enceladus


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

PRECHOD MERKURA

Další informace »