Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini: Tygří pruhy na Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikly ty neobvyklé tygří pruhy na Saturnovu měsíci Enceladu? Nikdo si není jistý. Aby to vědci zjistili, tak minulý týden naprogramovali sondu Cassini, aby se přiblížila k měsíci, který dýmá led. Už dříve se zjistilo, že oblasti tygřích pruhů dýmají vodní led, což podpořilo spekulace, že by pod zamrznutým vnějškem Enceladu mohla být kapalná voda. Taková moře jsou zajímavá také proto, protože by mohla obsahovat mimozemský život. K důležitým procesům při vznikání tygřích pruhů může patřit zahřívání zespodu a zemětřesení. Terén na Enceladu, který je vidět nahoře je tak mladý, že je tam vidět jenom několik kráterů. Tento nově zveřejněný surový snímek ukazuje přinejmenším jeden druh falešného artefaktu, ovšem zdánlivé řetězce kráterů nejsou na dalších současně zveřejněných snímcích stejné oblasti tak zřejmé. Ten velký tygří pruh přes střed snímku je impozantní nejen svojí délkou a mohutností, ale vzhledem k velkým vnitřním stínům vypadá také dosti hluboký. Příští průlet sondy Cassini kolem Enceladu nastane 31. října.

Štítky: Saturn, Cassini, Enceladus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »