Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini: Tygří pruhy na Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikly ty neobvyklé tygří pruhy na Saturnovu měsíci Enceladu? Nikdo si není jistý. Aby to vědci zjistili, tak minulý týden naprogramovali sondu Cassini, aby se přiblížila k měsíci, který dýmá led. Už dříve se zjistilo, že oblasti tygřích pruhů dýmají vodní led, což podpořilo spekulace, že by pod zamrznutým vnějškem Enceladu mohla být kapalná voda. Taková moře jsou zajímavá také proto, protože by mohla obsahovat mimozemský život. K důležitým procesům při vznikání tygřích pruhů může patřit zahřívání zespodu a zemětřesení. Terén na Enceladu, který je vidět nahoře je tak mladý, že je tam vidět jenom několik kráterů. Tento nově zveřejněný surový snímek ukazuje přinejmenším jeden druh falešného artefaktu, ovšem zdánlivé řetězce kráterů nejsou na dalších současně zveřejněných snímcích stejné oblasti tak zřejmé. Ten velký tygří pruh přes střed snímku je impozantní nejen svojí délkou a mohutností, ale vzhledem k velkým vnitřním stínům vypadá také dosti hluboký. Příští průlet sondy Cassini kolem Enceladu nastane 31. října.

Štítky: Saturn, Cassini, Enceladus


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »