Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini: Tygří pruhy na Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak vznikly ty neobvyklé tygří pruhy na Saturnovu měsíci Enceladu? Nikdo si není jistý. Aby to vědci zjistili, tak minulý týden naprogramovali sondu Cassini, aby se přiblížila k měsíci, který dýmá led. Už dříve se zjistilo, že oblasti tygřích pruhů dýmají vodní led, což podpořilo spekulace, že by pod zamrznutým vnějškem Enceladu mohla být kapalná voda. Taková moře jsou zajímavá také proto, protože by mohla obsahovat mimozemský život. K důležitým procesům při vznikání tygřích pruhů může patřit zahřívání zespodu a zemětřesení. Terén na Enceladu, který je vidět nahoře je tak mladý, že je tam vidět jenom několik kráterů. Tento nově zveřejněný surový snímek ukazuje přinejmenším jeden druh falešného artefaktu, ovšem zdánlivé řetězce kráterů nejsou na dalších současně zveřejněných snímcích stejné oblasti tak zřejmé. Ten velký tygří pruh přes střed snímku je impozantní nejen svojí délkou a mohutností, ale vzhledem k velkým vnitřním stínům vypadá také dosti hluboký. Příští průlet sondy Cassini kolem Enceladu nastane 31. října.

Štítky: Saturn, Cassini, Enceladus


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »