Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Cassini proletěla ledovými vlečkami Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co vypovídají nečistoty z ledových vleček Enceladu? Pro zodpovězení této otázky se kosmická sonda Cassini minulý týden ponořila až 30 kilometrů k Saturnovu měsíci, který vyvrhuje vlečky ledu. Při tomto vůbec nejtěsnějším přiblížení sonda Cassini zkusila získat chemické údaje o částicích vyvržených z povrchu Enceladus, zatímco jindy sonda Cassini prolétala přímo před ledové gejzíry a vzorkovala je. Zkoumání údajů po náznacích nečistot ve vodním ledu, který převládá ve vlečkách i v povrchových vyvrženinách stále pokračuje. Ačkoliv hlavním důvodem tohoto průletu byla analýza částic, tak se objevilo i několik zajímavých snímků. Na snímku nahoře je například vidět neobvyklý šedivý odlesk, který probíhá svisle obrázkem, což by mohla být vodní pára unikající z povrchových kaňonů. K dalším pozoruhodným útvarům nahoře patří rozsáhlé pláně ledových drážek bez kráterů, terminátor rozhraní dne a noci vlevo a na krátery nepoměrně bohatá oblast téměř nahoře. Cassini má zase proletět kolem Enceladu a snímkovat ho koncem tohoto měsíce.

Štítky: Saturn, Cassini, Enceladus


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »