Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Cassini proletěla ledovými vlečkami Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co vypovídají nečistoty z ledových vleček Enceladu? Pro zodpovězení této otázky se kosmická sonda Cassini minulý týden ponořila až 30 kilometrů k Saturnovu měsíci, který vyvrhuje vlečky ledu. Při tomto vůbec nejtěsnějším přiblížení sonda Cassini zkusila získat chemické údaje o částicích vyvržených z povrchu Enceladus, zatímco jindy sonda Cassini prolétala přímo před ledové gejzíry a vzorkovala je. Zkoumání údajů po náznacích nečistot ve vodním ledu, který převládá ve vlečkách i v povrchových vyvrženinách stále pokračuje. Ačkoliv hlavním důvodem tohoto průletu byla analýza částic, tak se objevilo i několik zajímavých snímků. Na snímku nahoře je například vidět neobvyklý šedivý odlesk, který probíhá svisle obrázkem, což by mohla být vodní pára unikající z povrchových kaňonů. K dalším pozoruhodným útvarům nahoře patří rozsáhlé pláně ledových drážek bez kráterů, terminátor rozhraní dne a noci vlevo a na krátery nepoměrně bohatá oblast téměř nahoře. Cassini má zase proletět kolem Enceladu a snímkovat ho koncem tohoto měsíce.

Štítky: Saturn, Cassini, Enceladus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »