Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Cassini proletěla ledovými vlečkami Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co vypovídají nečistoty z ledových vleček Enceladu? Pro zodpovězení této otázky se kosmická sonda Cassini minulý týden ponořila až 30 kilometrů k Saturnovu měsíci, který vyvrhuje vlečky ledu. Při tomto vůbec nejtěsnějším přiblížení sonda Cassini zkusila získat chemické údaje o částicích vyvržených z povrchu Enceladus, zatímco jindy sonda Cassini prolétala přímo před ledové gejzíry a vzorkovala je. Zkoumání údajů po náznacích nečistot ve vodním ledu, který převládá ve vlečkách i v povrchových vyvrženinách stále pokračuje. Ačkoliv hlavním důvodem tohoto průletu byla analýza částic, tak se objevilo i několik zajímavých snímků. Na snímku nahoře je například vidět neobvyklý šedivý odlesk, který probíhá svisle obrázkem, což by mohla být vodní pára unikající z povrchových kaňonů. K dalším pozoruhodným útvarům nahoře patří rozsáhlé pláně ledových drážek bez kráterů, terminátor rozhraní dne a noci vlevo a na krátery nepoměrně bohatá oblast téměř nahoře. Cassini má zase proletět kolem Enceladu a snímkovat ho koncem tohoto měsíce.

Štítky: Saturn, Cassini, Enceladus


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »