Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sonda Cassini proletěla ledovými vlečkami Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co vypovídají nečistoty z ledových vleček Enceladu? Pro zodpovězení této otázky se kosmická sonda Cassini minulý týden ponořila až 30 kilometrů k Saturnovu měsíci, který vyvrhuje vlečky ledu. Při tomto vůbec nejtěsnějším přiblížení sonda Cassini zkusila získat chemické údaje o částicích vyvržených z povrchu Enceladus, zatímco jindy sonda Cassini prolétala přímo před ledové gejzíry a vzorkovala je. Zkoumání údajů po náznacích nečistot ve vodním ledu, který převládá ve vlečkách i v povrchových vyvrženinách stále pokračuje. Ačkoliv hlavním důvodem tohoto průletu byla analýza částic, tak se objevilo i několik zajímavých snímků. Na snímku nahoře je například vidět neobvyklý šedivý odlesk, který probíhá svisle obrázkem, což by mohla být vodní pára unikající z povrchových kaňonů. K dalším pozoruhodným útvarům nahoře patří rozsáhlé pláně ledových drážek bez kráterů, terminátor rozhraní dne a noci vlevo a na krátery nepoměrně bohatá oblast téměř nahoře. Cassini má zase proletět kolem Enceladu a snímkovat ho koncem tohoto měsíce.

Štítky: Saturn, Cassini, Enceladus


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »