Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 3370 z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage (STScI/AURA); Acknowledgement: A. Reiss et al. (JHU)

Vypadala by takto naše vlastní Mléčná dráha z velké vzdálenosti? Spirální galaxie NGC 3370 je naší domovské Galaxii podobná co do velikosti i celkovým vzhledem (i když bez centrální příčky) a leží ve vzdálenosti asi 100 miliónů světelných let v souhvězdí Lva (Leo). Tato velká krásná spirála nahoře zachycená do jemných podrobností kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys) Hubblova kosmického dalekohledu je nejen fotogenická, ale ukázalo se, že ji lze zachytit dostatečně ostře, aby bylo možné studovat jednotlivé hvězdy zvané cefeidy. Tyto pulzující hvězdy byly použity pro přesné stanovení vzdálenosti NGC 3370. NGC 3370 byla pro takovou studii vybrána proto, protože v roce 1994 v této spirální galaxii také nastala dobře prostudovaná stelární exploze, supernova typu Ia. Kombinace supernovy jako standardní svíčky založené na měření cefeid spolu s pozorováními ještě vzdálenějších supernov pomohlo odhalit velikost a rychlost rozpínání celého samotného Vesmíru.

Štítky: Spirální galaxie, Hubble, NGC 3370


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »