Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasný bolid

Uznání a copyright: Howard Edin (Oklahoma City Astronomy Club)

Skupinu astronomů amatérů, která si 30. září v rukojeti Oklahomského státního parku Black Mesa na americkém středozápadě užívala tmavou noc, překvapil nádherný bolid neboli fireball. Tento extrémně jasný meteor se zablýsknul přes dobře známá souhvězdí Býka (nahoře) a Orionu a byl zachycen kamerou na úbočí, která snímkovala Okie-Tex Star Party 2008. Astronomický nadšenec Howard Edin hlásí, že se v tu dobu díval na opačnou stranu, ale viděl, jak se celé pozorovací pole ozářilo a nejprve si myslel, že někdo rozsvítil světla u auta. Spatřit takový jasný bolid, kde dochází k odpařování zemskou atmosférou svištícího kosmického kamene, bylo doposud, a zatím stále je otázkou šťastné náhody. Ale to se může změnit. V tomto týdnu se podařil objev a následné sledování maličkého asteroidu 2008 TC3, což astronomům umožnilo předpovědět čas a místo dopadu do atmosféry. I když se zdá, že žádná pozemská pozorování tohoto bolidu nebyla hlášena, tak vůbec první předpovězený dopad 7. října byl potvrzen přinejmenším detekcemi určitých záchvěvů vzduchu a jasným zábleskem nad severním Sudanem.

Štítky: Star party, Meteor, Bolide, Okie-tex, 2008 tc3


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »