Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie s dvojitými prstenci Arp 147 z Hubbla

Uznání: M Livio et al. (STScI), ESA, NASA

Jak by mohla galaxie získat tvar prstence? A ještě podivnější: zrovna dvě galaxie. Okraj modré galaxie na snímku vpravo ukazuje nesmírně velkou prstencovitou strukturu o průměru asi 30 000 světelných let, která se skládá z nově vzniklých, extrémně jasných hmotných hvězd. Tato modrá galaxie je součástí vzájemně se ovlivňující soustavy galaxií známé jako Arp 147 a ukazuje prstenec, jelikož se nedávno srazila s tou červenou galaxií na snímku vlevo. Dokonce i ta červená galaxie má neobvyklý pás prstence, ačkoliv je vidět skoro zboku. Když se srazí galaxie, tak prochází jedna druhou a jejich jednotlivé hvězdy zřídkakdy přijdou do kontaktu. Mraky mezihvězdného plynu a prachu začnou kondenzovat a vyvolávají tak vlnu vznikání hvězd, která se pohybuje z místa dopadu jako vlny po povrchu rybníku. Snímek nahoře pořídila minulý týden širokoúhlá planetární kamera 2 Hubblova kosmického dalekohledu, aby demonstrovala svoje schopnosti po nedávných technických potížích.

Štítky: Hubble, Prstencová galaxie, Arp 147


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »