Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie s dvojitými prstenci Arp 147 z Hubbla

Uznání: M Livio et al. (STScI), ESA, NASA

Jak by mohla galaxie získat tvar prstence? A ještě podivnější: zrovna dvě galaxie. Okraj modré galaxie na snímku vpravo ukazuje nesmírně velkou prstencovitou strukturu o průměru asi 30 000 světelných let, která se skládá z nově vzniklých, extrémně jasných hmotných hvězd. Tato modrá galaxie je součástí vzájemně se ovlivňující soustavy galaxií známé jako Arp 147 a ukazuje prstenec, jelikož se nedávno srazila s tou červenou galaxií na snímku vlevo. Dokonce i ta červená galaxie má neobvyklý pás prstence, ačkoliv je vidět skoro zboku. Když se srazí galaxie, tak prochází jedna druhou a jejich jednotlivé hvězdy zřídkakdy přijdou do kontaktu. Mraky mezihvězdného plynu a prachu začnou kondenzovat a vyvolávají tak vlnu vznikání hvězd, která se pohybuje z místa dopadu jako vlny po povrchu rybníku. Snímek nahoře pořídila minulý týden širokoúhlá planetární kamera 2 Hubblova kosmického dalekohledu, aby demonstrovala svoje schopnosti po nedávných technických potížích.

Štítky: Hubble, Prstencová galaxie, Arp 147


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »