Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádherný paprskovitý kráter na Merkuru

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Proč má Merkur tak mnoho paprskovitých kráterů? Nikdo neví. Kosmická sonda MESSENGER, která při svých průletech kolem nevnitřnější planety pořizuje bezprecedentní snímky poskytla dramatické důkazy, že Merkur má více paprskovitých kráterů než pozemský Měsíc. Na snímku nahoře je zvláště krásný paprskovitý kráter, který má zhruba 80 kilometrů a sonda MESSENGER ho zachytila při svém průletu minulý měsíc ze vzdálenosti asi 20 000 kilometrů. Takový výskyt paprsků je záhadou, protože kosmické zvětrávání akumulací prachu nebo slunečním větrem by měly být větší na Merkuru než na Měsíci. Mezi hypotetická řešení v současnosti patří optické vlastnosti prachu na Merkuru a to, že vysoká hmotnost Merkuru a blízkost ke Slunci způsobuje více prudší impakty, které pak typicky vynášejí více světlejšího materiálu. MESSENGER kolem Merkuru zase prolétne příští rok a potom v roce 2011 vstoupí na orbitu.

Štítky: Merkur, Messenger, Rayed craters


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »