Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nádherný paprskovitý kráter na Merkuru

Uznání: MESSENGER, NASA, JHU APL, CIW

Proč má Merkur tak mnoho paprskovitých kráterů? Nikdo neví. Kosmická sonda MESSENGER, která při svých průletech kolem nevnitřnější planety pořizuje bezprecedentní snímky poskytla dramatické důkazy, že Merkur má více paprskovitých kráterů než pozemský Měsíc. Na snímku nahoře je zvláště krásný paprskovitý kráter, který má zhruba 80 kilometrů a sonda MESSENGER ho zachytila při svém průletu minulý měsíc ze vzdálenosti asi 20 000 kilometrů. Takový výskyt paprsků je záhadou, protože kosmické zvětrávání akumulací prachu nebo slunečním větrem by měly být větší na Merkuru než na Měsíci. Mezi hypotetická řešení v současnosti patří optické vlastnosti prachu na Merkuru a to, že vysoká hmotnost Merkuru a blízkost ke Slunci způsobuje více prudší impakty, které pak typicky vynášejí více světlejšího materiálu. MESSENGER kolem Merkuru zase prolétne příští rok a potom v roce 2011 vstoupí na orbitu.

Štítky: Merkur, Messenger, Rayed craters


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »