Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spikule: Výtrysky na Slunci

Uznání: SST, Royal Swedish Academy of Sciences, LMSAL

Představte si rouru širokou jako nějaký stát a dlouhou jako polovina zeměkoule. A nyní si představte, že ta roura je zaplněná horkým plynem, který se pohybuje rychlostí 50 000 kilometrů za hodinu. A ještě si představte, že ta roura není z kovu, ale z průhledného magnetického pole. Tak, a nyní vidíte jednu z tisíců mladých spikulí na aktivním Slunci. Na snímku nahoře je snímek asi se zatím nejvyšším rozlišením těchto tajemných slunečních trubic. Obraz solární aktivní oblasti 10380, která přešla přes sluneční disk v červnu 2004 nahoře je spikulemi posetý, ale zvláště evidentní je koberec tmavých trubic vpravo. Sekvence následných snímků nedávno ukázaly, že spikule trvají asi 5 minut, začínají jako vysoké trubice rychle stoupajícího plynu, ale jak plyn dosáhne vrcholu tak nakonec zeslábnou a začnou padat dolů zpět na Slunce. Tyto snímky také ukazují, že skutečnou příčinou spikulí jsou vlny podobné zvukovým vlnám, které protékají slunečním povrchem, ale unikají i do sluneční atmosféry.

Štítky: Slunce, Výtrysky, Spicules


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »