Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektra východního Závoje

Uznání a copyright: Paul Mortfield, Stefano Cancelli

Sezóna Halloweenu se vyznačuje hrozivými letícími formacemi a křiklavými barvami. Ty také vystupují na tomto podrobném snímku východní části Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je velkým zbytkem po supernově, rozpínajícím se mrakem trosek po smrtícím výbuchu hmotné hvězdy. Zatímco Závojová mlhovina má zhruba kruhový tvar a na obloze v souhvězdí Labutě pokrývá téměř 3 stupně, tak tato východní část má jen asi 1/2 stupně, což je asi zdánlivá velikost Měsíce. To tedy odpovídá 12 světelným rokům v odhadované vzdálenosti Závojové mlhoviny 1400 světelných let od Země. Na tomto kompozitu z obrazových dat přes úzkopásmové filtry je emise z atomů vodíku vidět červeně a silná emise atomů kyslíku je vidět v zelených odstínech. V západní části Závojové mlhoviny leží další sezónní zjevení, mlhovina Koště čarodějnice.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, Ngc6960


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »