Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spektra východního Závoje

Uznání a copyright: Paul Mortfield, Stefano Cancelli

Sezóna Halloweenu se vyznačuje hrozivými letícími formacemi a křiklavými barvami. Ty také vystupují na tomto podrobném snímku východní části Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je velkým zbytkem po supernově, rozpínajícím se mrakem trosek po smrtícím výbuchu hmotné hvězdy. Zatímco Závojová mlhovina má zhruba kruhový tvar a na obloze v souhvězdí Labutě pokrývá téměř 3 stupně, tak tato východní část má jen asi 1/2 stupně, což je asi zdánlivá velikost Měsíce. To tedy odpovídá 12 světelným rokům v odhadované vzdálenosti Závojové mlhoviny 1400 světelných let od Země. Na tomto kompozitu z obrazových dat přes úzkopásmové filtry je emise z atomů vodíku vidět červeně a silná emise atomů kyslíku je vidět v zelených odstínech. V západní části Závojové mlhoviny leží další sezónní zjevení, mlhovina Koště čarodějnice.

Štítky: Zbytek supernovy, Závojová mlhovina, Ngc6960


37. vesmírný týden 2025

37. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 9. do 14. 9. 2025. Měsíc ubývá z úplňku, který právě prochází stínem Země a bude příští neděli v poslední čtvrti. V pátek 12. 9. večer nastane přechod Měsíce přes Plejády. Planety se dají pozorovat na ranní obloze, ale Saturn je vidět celou noc. Slunce je aktivní, a i slabší erupce mohou vést k slabé polární záři. Raketový týden bude pokračovat i dál, mohou za to nejen Falcony 9, které mají za sebou celkem již více než 500 startů, ale i čínské nosiče. K ISS se má vydat i nákladní Progress. Před 50 lety se k Marsu vydala dvojice sond Viking 2. Výročí slaví český astronom Jan Vondrák.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn u Neptuna

Další informace »