Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Země z odlétající sondy Rosetta

Uznání a copyright: ESA (MPS for OSIRIS Team), MPS/UPD/LAM/IAA/RSSD/INTA/UPM/DASP/IDA

Sbohem Země. Evropská meziplanetární kosmická sonda Rosetta už dříve v tomto měsíci proletěla kolem Země na své cestě Sluneční soustavou. Na snímku nahoře Země prolétající lodi ukazuje jasnou fázi srpku s viditelným jižním pólem. Sonda Rosetta byla vypuštěna v roce 2004 a využila gravitace Země k urychlení na cestu kolem Marsu a k setkání v roce 2014 s kometou Čurjumov-Gerasimenko. Tato automatická kosmická loď už proletěla kolem asteroidu 2867 Steins a příští rok má v plánu proletět kolem záhadného asteroidu 21 Lutetia. Pokud všechno dobře půjde, tak Rosetta v roce 2014 vypustí sondu, která na kometě o průměru asi 15 km přistane.

Štítky: Země, Crescent, Rosetta


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »