Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Země z odlétající sondy Rosetta

Uznání a copyright: ESA (MPS for OSIRIS Team), MPS/UPD/LAM/IAA/RSSD/INTA/UPM/DASP/IDA

Sbohem Země. Evropská meziplanetární kosmická sonda Rosetta už dříve v tomto měsíci proletěla kolem Země na své cestě Sluneční soustavou. Na snímku nahoře Země prolétající lodi ukazuje jasnou fázi srpku s viditelným jižním pólem. Sonda Rosetta byla vypuštěna v roce 2004 a využila gravitace Země k urychlení na cestu kolem Marsu a k setkání v roce 2014 s kometou Čurjumov-Gerasimenko. Tato automatická kosmická loď už proletěla kolem asteroidu 2867 Steins a příští rok má v plánu proletět kolem záhadného asteroidu 21 Lutetia. Pokud všechno dobře půjde, tak Rosetta v roce 2014 vypustí sondu, která na kometě o průměru asi 15 km přistane.

Štítky: Země, Crescent, Rosetta


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »