Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Země z odlétající sondy Rosetta

Uznání a copyright: ESA (MPS for OSIRIS Team), MPS/UPD/LAM/IAA/RSSD/INTA/UPM/DASP/IDA

Sbohem Země. Evropská meziplanetární kosmická sonda Rosetta už dříve v tomto měsíci proletěla kolem Země na své cestě Sluneční soustavou. Na snímku nahoře Země prolétající lodi ukazuje jasnou fázi srpku s viditelným jižním pólem. Sonda Rosetta byla vypuštěna v roce 2004 a využila gravitace Země k urychlení na cestu kolem Marsu a k setkání v roce 2014 s kometou Čurjumov-Gerasimenko. Tato automatická kosmická loď už proletěla kolem asteroidu 2867 Steins a příští rok má v plánu proletět kolem záhadného asteroidu 21 Lutetia. Pokud všechno dobře půjde, tak Rosetta v roce 2014 vypustí sondu, která na kometě o průměru asi 15 km přistane.

Štítky: Země, Crescent, Rosetta


29. vesmírný týden 2019

29. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 15. 7. do 21. 7. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastane jeho částečné zatmění. Během noci je vidět Jupiter a Saturn, k nimž se přidává i Neptun a nad ránem Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Indie letí k Měsíci, koncem týdne čekáme dva starty k ISS. Hayabusa 2 provedla druhý odběr vzorků z planetky Ryugu. Raketa Proton-M vynesla dalekohled Spektr-RG, raketa Vega selhala. Před 50 lety přistáli lidé na Měsíci a před 25 lety dopadaly první kusy komety na Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Nočné svietiace oblaky

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2019 obdržel snímek „Nočné svietiace oblaky“, jehož autorem je Jakub Zahuranec   Noční svítící oblaka, nebo „nočné svietiace oblaky“, v rodné řeči autora snímku Jakuba Zahurance ze Slovenska, jsou krásným úkazem. Chtělo by se říci

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Západ Slunce za Bezdězy

iPhone SE, série snímků při západu, animace od google...

Další informace »