Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Srpek Země z odlétající sondy Rosetta

Uznání a copyright: ESA (MPS for OSIRIS Team), MPS/UPD/LAM/IAA/RSSD/INTA/UPM/DASP/IDA

Sbohem Země. Evropská meziplanetární kosmická sonda Rosetta už dříve v tomto měsíci proletěla kolem Země na své cestě Sluneční soustavou. Na snímku nahoře Země prolétající lodi ukazuje jasnou fázi srpku s viditelným jižním pólem. Sonda Rosetta byla vypuštěna v roce 2004 a využila gravitace Země k urychlení na cestu kolem Marsu a k setkání v roce 2014 s kometou Čurjumov-Gerasimenko. Tato automatická kosmická loď už proletěla kolem asteroidu 2867 Steins a příští rok má v plánu proletět kolem záhadného asteroidu 21 Lutetia. Pokud všechno dobře půjde, tak Rosetta v roce 2014 vypustí sondu, která na kometě o průměru asi 15 km přistane.

Štítky: Země, Crescent, Rosetta


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »