Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc v Alamutu

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Na této hvězdnaté scéně je vidět záblesk meteoru a oblouk Mléčné dráhy zavěšený nad impozantní horskou pevností Alamut. Hrad Alamut se nachází v centrálním iránském pohoří Alborz a byl postaven na skále v 9. století. Jméno znamená Orlí hnízdo. V dobrodružném filmu Perský princ vystupoval legendární Alamut jako útočiště vrahů, ale historicky byl také střediskem s knihovnami a vzděláním. Po určitou dobu zde přebýval důležitý perský astronom Nasir al-Din al-Tusi. Položte kurzor na obrázek a můžete identifikovat hvězdy o kterých Tusi jistě přemýšlel. Mezi výrazné objekty patří jasné bílé hvězdy Deneb (v Labuti), Vega a Altair, mlhoviny poblíž galaktického středu a tmavá zakrývající prachová mračna v Mléčné dráze, která jsou též známá jako Velká trhlina. Vpravo dole svítí malé vesnice a více než 100 kilometrů vzdálené hlavní město Teherán na jihozápadě.

Štítky: Mléčná dráha, Astronom, Alamut castle, Nasir al-din tusi, Mouse over


29. vesmírný týden 2021

29. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 7. do 25. 7. 2021. Měsíc krátce po první čtvrti bude dorůstat k úplňku. Planeta Venuše míjí večer Regulus ve Lvu. Planety Jupiter a Saturn jsou pozorovatelné již po půlnoci, ale nejlépe až nad ránem. Zajímavá je také aktivita Slunce, zatím spíše na odvrácené straně. Do vesmíru nakoukne čtveřice pasažérů v kapsli New Shepard od Blue Origin. Rusové chystají asi deset let odkládaný start modulu Nauka k Mezinárodní vesmírné stanici. Uplynulo 45 let od úspěšného přistání sondy Viking 1 na Marsu. Před 60 lety se uskutečnil druhý americký suborbitální let s Gusem Grissomem na palubě. Před deseti roky skončila éra raketoplánů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Včerejší průlet ISS.

Další informace »