Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc v Alamutu

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Na této hvězdnaté scéně je vidět záblesk meteoru a oblouk Mléčné dráhy zavěšený nad impozantní horskou pevností Alamut. Hrad Alamut se nachází v centrálním iránském pohoří Alborz a byl postaven na skále v 9. století. Jméno znamená Orlí hnízdo. V dobrodružném filmu Perský princ vystupoval legendární Alamut jako útočiště vrahů, ale historicky byl také střediskem s knihovnami a vzděláním. Po určitou dobu zde přebýval důležitý perský astronom Nasir al-Din al-Tusi. Položte kurzor na obrázek a můžete identifikovat hvězdy o kterých Tusi jistě přemýšlel. Mezi výrazné objekty patří jasné bílé hvězdy Deneb (v Labuti), Vega a Altair, mlhoviny poblíž galaktického středu a tmavá zakrývající prachová mračna v Mléčné dráze, která jsou též známá jako Velká trhlina. Vpravo dole svítí malé vesnice a více než 100 kilometrů vzdálené hlavní město Teherán na jihozápadě.

Štítky: Mléčná dráha, Astronom, Alamut castle, Nasir al-din tusi, Mouse over


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »