Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ladný oblouk

Uznání a copyright: Tony Hallas

Ladný oblouk Mléčné dráhy začíná a končí u dvou horských vrcholů tohoto klidného nočního panorámatu. Mozaiku panorámatu tvoří 24 políček, expozice sledující Zemi a oblohu byly pořízeny odděleně a hned pod oblaky hvězd a prachu galaktického centra jsou Mount Lassen (vlevo) a Mount Shasta (zcela vpravo) v severní Kalifornii. Lassen a Shasta jsou sopky z Kaskádového pohoří v Severní Americe, oblouku z vulkanického ohnivého tichomořského prstence. Zdá se, jakoby planeta Země na svých matných zasněžených vrcholcích odrážela jemnou záři slabého a nerozlišeného hvězdného světla Mléčné dráhy.

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Sopka, Starlight, Cascade range


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »