Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ladný oblouk

Uznání a copyright: Tony Hallas

Ladný oblouk Mléčné dráhy začíná a končí u dvou horských vrcholů tohoto klidného nočního panorámatu. Mozaiku panorámatu tvoří 24 políček, expozice sledující Zemi a oblohu byly pořízeny odděleně a hned pod oblaky hvězd a prachu galaktického centra jsou Mount Lassen (vlevo) a Mount Shasta (zcela vpravo) v severní Kalifornii. Lassen a Shasta jsou sopky z Kaskádového pohoří v Severní Americe, oblouku z vulkanického ohnivého tichomořského prstence. Zdá se, jakoby planeta Země na svých matných zasněžených vrcholcích odrážela jemnou záři slabého a nerozlišeného hvězdného světla Mléčné dráhy.

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Sopka, Starlight, Cascade range


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »