Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. prosinec 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. prosinec 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ladný oblouk

Uznání a copyright: Tony Hallas

Ladný oblouk Mléčné dráhy začíná a končí u dvou horských vrcholů tohoto klidného nočního panorámatu. Mozaiku panorámatu tvoří 24 políček, expozice sledující Zemi a oblohu byly pořízeny odděleně a hned pod oblaky hvězd a prachu galaktického centra jsou Mount Lassen (vlevo) a Mount Shasta (zcela vpravo) v severní Kalifornii. Lassen a Shasta jsou sopky z Kaskádového pohoří v Severní Americe, oblouku z vulkanického ohnivého tichomořského prstence. Zdá se, jakoby planeta Země na svých matných zasněžených vrcholcích odrážela jemnou záři slabého a nerozlišeného hvězdného světla Mléčné dráhy.

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Sopka, Starlight, Cascade range


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »